HRVATSKA JE DISALA KAO JEDAN! Bila je to noć za pamćenje: prije točno četiri godine Srbija pala na Maksimiru!

Na današnji dan, 22. ožujka 2013. Hrvatska je nadigrala reprezentaciju Srbije u kvalifikacijskoj utakmici za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Brazil 2014. godine.

Noć za pamćenje

Bila je to noć za pamćenje! Hrvatska je metropola danima živjela u iščekivanju jednog od najvećih dvoboja u suvremenoj sportskoj povijesti. Uvjeti su bili gotovo idealni: vedro, s 10°C. Maksimir je okupiralo čak 35.000 navijača što je jamčilo idealno ozračje. Čak 50 svjetskih televizijskih postaja pratilo je sraz Hrvatske i Srbije, reprezentacija čiji susreti, o kojem god se sportu radi, izazivaju povišene tenzije i uzavrele emocije.

Od samog početka, atmosfera je bila užarena – od sve četiri tribine obojane u bijelo-crvena polja, brojnih zastava s natpisima gradova i sela iz kojih su stigli hrvatski navijači, golemog platna sa slikom vodotornja pa do brojnih transparenata potpore…

Jedna od većih Šticinih pobjeda na klupi Hrvatske

Pod vodstvom Igora Štimca, Hrvatska je ušla u utakmicu u sastavu: Pletikosa, Srna, Strinić, Ćorluka, Šimunić, Kovačić, Rakitić, Kranjčar, Mandžukić, Modrić, Olić. Pravdu je dijelila turska sudačka trojka.

Od samog početka, Hrvatska je pokazala puno više aktivnosti na terenu, a već se u 15. minuti zatresla mreža Srbije, no gol Marija Mandžukića nije priznat zbog zaleđa. Do vodstva od 1-0 domaćini su došli već u 23. minuti kad je greškom Kolarova lopta došla do Rakitića koji je loptu proslijedio Oliću. Ola je, iako i sam u izglednoj prilici, nesebično dodao Mandžukiću koji je bez problema matirao srpskog golmana Brkića. Samo 14 minuta kasnije, Hrvatska je opet poentirala. Nakon slobodnog udarca Srne, s desne strane, u gužvi ispred gola najbolje se snašao Olić i Hrvatska je već na poluvremenu imala 2-0.

Unatoč premoći na terenu, rezultat je do kraja utakmice ostao isti. Osim slavonskog napadačkog tandema, izvrsnu večer imao je i Luka Modrić koji je u dva navrata dalekometnim udarcima zaprijetio gostujućem golu. Također, treba spomenuti i sjajnog Stipu Pletikosu koji je bez problema skinuo nekoliko poprilično izglednih prilika srpskih igrača.

Već u sudačkoj nadoknadi, započelo je veliko slavlje na Maksimirskom stadionu, na ulicama Zagreba, ali i u brojnim selima i gradovima diljem Hrvatske i svijeta. Hrvatska je na kraju ove kvalifikacije završila kao drugoplasirana, iza Belgije, čime je ušla u dodatno doigravanje. U tom dodatnom srazu, Hrvatska je dobila Island s 2-0 i plasirala se na još jedno veliko natjecanje.

Juventusova generacija 2001. godine dala je čak 14 trenera: Među njima i naš Igor Tudor!