Je li najskuplji igrač u povijesti opravdao 105 milijuna eura: prvih godinu dana Paula Pogbe u Manchester Unitedu

Francuski je reprezentativac, Paul Pogba, u kolovozu 2016. prešao iz Juventusa u Manchester United za rekordnih 105 milijuna eura. Pogba je za „crvene vragove“ potpisao ugovor u trajanju od pet godina, za tjednu naknadu od 320.000 eura.

Ovakve vrtoglave svote stavile su 24-ogodišnjeg Pogbu u fokus i cijele sezone ne prestaju rasprave o tom je li doista vrijedan silnih milijuna…

Mourinho svjestan pritiska

Transfer Pogbe za rekordnih 105 milijuna uznemirio je prošlo ljeto sportsku javnost. I sam trener Manchester Uniteda, Jose Mourinho, u više je navrata naglasio kako je Pogbina cijena stvorila svojevrsni pritisak te se od njega od početka previše očekuje. Također, Mourinho uvjerava javnost kako pravi Pogba tek dolazi i da će opravdati svaki uloženi euro.

Nakon mlačnih nastupa početkom sezone, Pogba je polako evoluirao i Mourinho mu je krajem 2016. počeo dodjeljivati sve odgovornije uloge i sve veću minutažu. Na žalost, ozljede su donekle usporile njegov napredak u drugom dijelu sezone.

Prvi dio sezone

Od dolaska u kolovozu, pa do završetka 2016. Pogba je za United odigrao 25 utakmica, odnosno 2261 minutu. U tom je razdoblju postigao šest golova i ubilježio četiri asistencije. Ovdje valja spomenuti utakmicu Uniteda s Fenerbahçeom u listopadu, u sklopu Europske lige, u kojoj je mladi Francuz pokazao djelić talenta, postigavši dva pogotka. Također, u prosincu je zabljesnuo s tri sjajne asistencije.

Drugi dio sezone

U drugom dijelu sezone, Pogba je za Manchester United odigrao 26 utakmica, odnosno 2174 minute. Postigao je tri pogotka i asistirao u dva navrata. Slabašan učinak tijekom trećeg i četvrtog mjeseca uzrokovan je ozljedom tetive, ali i poštedom zbog smrti oca početkom svibnja.

Konačno, možda i najisplativiji gol ove sezone, bio je onaj protiv Ajaxa, u finalu Europske lige. Konačna pobjeda od 2-0, ujedno je za United označila i sudjelovanje u Ligi prvaka iduće godine.

Zaključno

Iako, bez sumnje vrlo talentiran, snažan, brz i spretan s loptom, ovaj mladić u svojoj prvoj sezoni u crvenom dresu nije opravdao očekivanja. Tijekom cijele sezone, u 51 odigranoj utakmici, postigao je 9 pogodaka. Naravno, od veznog se igrača ni ne očekuje da postane najbolji strijelac lige, no ni šest asistencija nisu baš podatak koji mu ide u prilog.

Kao razloge relativno loše sezone treba uzeti vrijeme prilagodbe na novi klub, novi grad i zemlju, ali i probleme s ozljedama.

Radi dobrobiti europskog nogometa ostaje nada kako će u sezonama koje slijede opravdati cijenu i na nogometnim terenima pokazati ipak puno više od kreativnih frizura.

RASPLAKAO JE MNOGE: Francesco Totti objavio emotivno pismo: ‘Hvala ti Rime…’