Spektakl u Maksimiru, ali bodovi ipak u Sevillu…

Nogometna romantika, spektakl, poslastica za gledatelje! Maksimirom još uvijek odzvanja jeka gromkoga pljeska nakon atraktivne predstave kakvu su ponudili nogometaši mladih momčadi Dinama i Seville. U dvoboju 3. kola H skupine Uefine Lige prvaka mladih Andalužani su slavili 4:2 u dvoboju u kojem su bodovi mogli otići i na drugu stranu. Istoga poslijpodneva Juventus je, u drugoj utakmici ove skupnne, pobijedio Lyon 3:0 u gostima što znači da su se Talijani i Španjolci odvojili na ljestvici sa po šest bodoba, dok Dinamo i Francuzi imaju po tri. U sljedećem kolu, 2. studenoga u 14 sati, plavi gostuju upravo u – Sevilli.

Na kraju su Dinamo od boda dijelili milimetri. Ivan Božić u 63. je minuti u padu s dva metra lansirao loptu preko vrata, Emil Abaz u 77. uzdrmao prečku, a Sevilla minutu prije kraja, kad su krenuli va banque, uspjela dohvatiti i četvrti pogodak i time zaključiti dvoboj.

Još nam je uvijek u mislima efektna akcija za Dinamov drugi pogodak. Bio je to koktel nogometne finese, sjajne kontrole lopte, pregleda igre, pravodobne reakcije, atrakcije i – egzekucije. Način kojim je Matija Fintić driblingom na lijevoj strani izvrtio dvojicu suparničkih braniča pa umjetnička dubinska lopta Nikole More za drugi pogodak Ivana Božića zaslužuju duboki naklon, „chapeau“!

Samo smo u prvih 15 minuta vidjeli tri pogotka i jednu vratnicu! Sevilla je triput vodila, Dinamo uspijevao dohvatiti izjednačenje, a u međuvremenu su lopte frcale pred objema vratima.
Andalužani su poveli u trećoj minuti kad je lijevom stranom projurio Pozo, dotrčao do gol-aut crte, zavrnuo na „prvu stativu“, vratar Dinko Horkaš odbio loptu, ali ju je pred samim vratima dočekao Perez i glavom poslao u mrežu.

Dinamo je odmah pojurio po izjednačenje i u samo dvije minute prvo pogodio stativu, a odmah potom i zatresao mrežu. Neposredno nakon Sevillina vodstva Dani Olmo na lijevoj je strani gurnuo loptu u for Mori, a vratar Soriano pokrio bliži kut izbivši je u korner. Moro je izveo udarac iz kuta, Dario Špikić glavom pogodio vratnicu, a odbijenu loptu Mihael Briški poslao malo pored vrata.

No, već je u sljedećem napadu uslijedilo izjednačenje, i to po gotovo identičnoj matrici kao kod Sevillina pogotka. Špikić je projurio lijevom stranom, primaknuo se gol-aut crti, poslao povratnu Božiću na vrh peterca, a mladi maksimirski napadač proslijedio u mrežu.

Dinamovi su igrači nedugo potom priredili dvije obećavajuće akcije, ali nedostajalo je završno dodavanje kojim bi Sevillina obrana ostala na klizištu.

No, zato je pukotinu u maksimirskoj obrani u 14. minuti iskoristio Colmenero. Prihvatio je dugu loptu, za njim je jurio Briški, ali ga nije uspio dostići, pa je Sevillin napadač izbio sam pred Horkaša i bez poteškoća ponovno doveo goste u vodstvo.

A tada je uslijedio potez za – romantike. U 30. minuti Fintić je s tri uzastopna lažnjaka „izbacio“ dvojicu braniča na lijevoj strani, u nastavku akcije Moro vukao loptu na dvadesetak metara od vrata i munnjevitom reakcijom, efektnom dubinskom loptom pronašao Božića koji je izbjegao zaleđe i pogodio za novo izjednačenje.

No, Sevilla je u samome smiraju prvoga dijela već treći put povela. Mena je na lijevoj stranu, uza samu aut crtu, spretno zavrnuo loptu pred vrata, a Sevillina „osica“ Colmenero lukavo utrčao na vrh peterca između Dinamovih braniča i vratara, u punom naletu ispružio nogu i skrenuo loptu u mrežu.

Samo dvije minute ranije plavi su bili nadomak vodstvu. Neven Đurasek gurnuo je loptu u for Božiću kojega je nadomak kaznenom prostoru srušio Sevillin branič, sudac nije svirao prekršaj… U nastavku akcije na loptu su trčali Moro i vratar Soriano, koji je ipak bio milisekundu brži.

Moru su od lopte, dakle, dijelile milisekunde, a Božića od njegova trećeg izjednačujućeg pogotka – milimetri. U 63. je minuti Moro sjajno na desnoj strani proigrao Špikića, koji je zavrnuo na drugu stativu, a Božić u padu s dva metra (!) lansirao loptu visoko preko vrata.

Andalužane je 14 minuta kasnije spasila – prečka. Matej Hudećek protutnjao je desnom stranom, ubacio pred vtara, lopta je preletjela kompeletnu obranu pri čemu ju je dočekao Emil Abaz i glavom pogodio gredu. Nedugo potom je i Špikić, nakon udarca iz kuta, pokušao glavom, ali je lopta prohujala malo pored stative. Minutu prije kraja Colmenero je na vrhu peterca spretno dočekao ubačaj s desne strane, zabio svoj treći, a Sevillin četvrti pogodak i zaključio maksimirsku priču.

Zagreb, 18. listopada
Liga prvaka mladih, skupina H, 3. kolo
Dinamo – Sevilla 2:4
Stadion Maksimir, igralište Hitrec-Kacian
Dinamo: Horkaš – Hudećek, Briški, Soldo, Gjira (51. Abaz) – Đurasek; Špikić, Moro, Olmo (78. T. Knežević), Fintić (86. Đurić) – Božić
Trener: Mario Cvitanović
Sevilla: J. Soriano – Manuel, Berrocal, Eliseo, Capilla (40. J. Vazquez) – Genaro, Viedma (67. J. Alonso); Perez, Mena, Pozo (83. Josema) – Colmenero
Trener: Agustin Lopez Paez
Sudac: Dimitris Massias (Cipar)
Žuti kartoni: Viedma, Moro, Colmenero, Đurasek, Fintić, Mena, Eliseo, A. Alonso
Strijelci: 0:1 Perez (3.), 1:1 Božić (6.), 1:2 Colmenero (14.), 2:2 Božić (30.), 2:3 Colmenero (45.), 2:4 Colmenero (89.)

Izvor: GNK Dinamo Zagreb