VREMEPLOV: Epska utakmica između Galacticosa i Rossonera…

Na današnji dan prije točno sedam godina odigran je epski dvoboj između Real Madrida i Milana. Radi se o najuspješnijim klubovima u povijesti Lige prvaka…

Te 2009. godine, Real je bio na osvojenih 9  titula, a danas imaju čak 11 što ih čini najvećim klubom u povijesti Lige prvaka. Rossoneri su nažalost već neko vrijeme izvan elite pa su još uvijek na 7 jer redovito bi ispali u osmini finala. Isto tako godina je specifična po tome što je značila velike promjene za oba kluba. Real je krenuo u stvaranje novih “Galacticosa” potrošivši čak 260 milijuna eura tog ljeta. Redom su stizali Arbeloa, Kaka, Ronaldo, Xabi Alonso, Albiol, Benzema…  Mora se priznati da su podbacili u prvoj sezoni iako su osvojili rekordni broj bodova u La Ligi (96), ali Barcelona je ipak bila snažnija osvojivši 99. U Ligi prvaka ispali su u osmini finala od Lyona. U prvoj utakmici Lyon je slavio sa minimalnih 1-0, a u uzvratu Real je poveo odmah u startu preko svog najboljeg igrača, Ronalda, u 6. minuti. Junak je bio Miralem Pjanić koji je tad imao samo 19-godina. Još treba istaknuti da je Real u toj sezoni ispao u domaćem kupu od niželigaša Alcorona. Sezona za zaborav i Pellegrini dobiva otkaz.

U Milanu je početkom ljeta bilo jako tužno. Podsjetimo da je Kaka trebao na zimu 2009. otići u Manchester City za čak 150 milijuna eura, ali je igrač odbio postati najskuplji nogometaš na svijetu i pokazao da nije sve u novcu. Navijači su imali novog heroja i pravog nasljednika Maldinija. Nažalost, crni oblaci su se nadvili iznad Milana na samom otvaranju prijelaznog roka. Berlusconi se predao i prihvatio unosnu ponudu Reala za Kaku koja je iznosila “samo” 65 milijuna eura. “Samo” iz razloga što su prije samo šest mjeseci imali duplo jaču ponudu ili je to bio samo igrokaz za naivne navijače. Mišljenja su bila podijeljena. Većina je smatrala da Kaka tu nije ništa kriv te da su za sve krivi Berlusconi i vodeći ljudi kluba jer nisu više htjeli ulagati u klub kao proteklih godina. Za ostale je Kaka postao negativac i njegova majica “I belong to Jesus” postala je “I belong to money”…Milan je jako loše trgovao. Osim prodaje Kake, pustili su Gourcuffa u Bordeaux za 15 milijuna eura. Dakle, Milan je utržio lijepih 80 milijuna, ali je potrošio samo 25 milijuna eura. Kupovine su bile napadač Huntelaar za 15 i stoper Thiago Silva za 10 milijuna. Jako mizeran prijelazni rok s obzirom na ambicije koje su gajili Berlusconi i ekipa. Rossoneri su također imali sezonu za zaborav iako po nekima treće mjesto u Serie A i nije loše… Tek iduće sezone dogodit će se bljesak zbog dolaska Ibrahimovića pa je Milan vratio stari sjaj no to nije dugo trajalo.

Pred susret velikana Real je stajao puno bolje, imao je 2 pobjede uz strašnu gol razliku 8-2. Dominirao je Ronaldo koji je u dva kola zabio čak 4 gola.  Milan je u 1. kolu slavio na gostovanju kod Marseilla, a impresionirao je veteran Inzaghi sa 2 gola. I onda šok na San Siru, kad su Rossoneri izgubili od Zuricha 0-1!

U vodstvo dolazi Real Madrid u 19. minuti nakon nevjerojatne pogreške Dide, koji je praktički poklonio pogodak domaćinu. Iskusni Raul iskoristio je priliku i bez ikakvih problema doveo “Kraljeve” u vodstvo. Na izjednačenje se čekalo sve do 62. minute kada plemeniti veznjak Andrea Pirlo sa čak 30 metara zabija prekrasan pogodak. Dojma smo da je Casillas mogao bolje reagirati, ali udarac je zaista bio čudesan. Gosti preuzimaju inicijativu na terenu i samo šest minuta kasnije dolaze u veliko vodstvo. Gol zabija mladi Alexandre Pato koji je se već tad počeo mučiti sa ozljedama zbog kojih nažalost neće ispuniti svoj potencijal, koji je bio ogroman. Zanimljivo, asistenciju je odradio Massimo Ambrosini prekrasnim dodavanjem sa centra, a svi znamo da je on inače više destruktivac. Tu treba dodati kardinalnu pogrešku Casillasa koji je očito bio inspiriran kolegom. Super zamjena u obliku omraženog desnok beka, Drenthea, tek na nekoliko minuta spašava Real. Navijači nisu podnosili tog igrača, ali zabio je lijepi zgoditak vrijedan divljenja i bar je na kratko ušutkao kritičare koji su zaista bili žestoki. Kraj utakmice bio je zaista infarktan. Thiago Silva je zabio gol za 2-3 nakon kornera, ali sudac i više nego očito oštećuje Milan te sudi prekršaj Silve koji nije postojao. Ipak, pravda dolazi vrlo brzo i Alexandre Pato sa stilom matira Casillasa nakon prekrasne asistencije legendarnog Clarence Seedorfa. To je bilo sve, Milan je zasluženo uzeo 3 boda sa Santiago Bernabeua i narugao se politici Reala koja se većinom oslanja na kupnju najboljih igrača na svijetu.