Kineska Super liga – kako je nastala i odakle sav taj novac?

FOTO: Goal.com

Zanimanje javnosti posljednjih dana privlače astronomski iznosi koje kineski nogometni klubovi nude etabliranim svjetskim igračima. Tek što je potvrđena informacija da brazilski vezist Oscar (25) napušta redove Chelsea-ja i prelazi u Shanghai SIPG-u, kao bomba je odjeknuo rekordni transfer Carlosa Teveza (32) iz Boca Juniorsa u kineski Shanghai Shenhua. Iznosi odštete koji se ovdje spominju su 60 milijuna eura za Oscara i 84 milijuna eura za Teveza! Svjetski mediji prenose i nemoralne ponude koje su iz Kine poslane za Luku Modrića, Zlatana Ibrahimovića, Wayna Rooneya, Cristiana Ronalda, Lionela Messija…

Do prije nekoliko godina, američka MLS liga bila je poželjna destinacija u kojoj su nogometne zvijezde završavale profesionalne karijere, a danas to postaje kineska Super liga. Kina nije meta samo nogometaša u poodmaklim godinama. Sve mlađi igrači, godinama daleko od umirovljenja,  prihvaćaju enormne ponude i odlaze na daleki istok, u zemlju bez prave nogometne tradicije. Naravno, novac je glavni motiv. Prije Oscara (25) bili su to njegovi sunarodnjaci Teixeira (26), Paulinho (28), a posljednji u nizu igrača u najboljim godinama, povezivan s kineskom ligom je Čileanac Alexis Sanchez…

Kako je Kina postala nogometna „obećana zemlja“ ? Odakle silini milijuni kojima se razbacuju kineski prvoligaši?

Potpora države

Godine 2002. Kineski nogometni savez donio je odluku o formiranju novog oblika profesionalne nogometne lige, a 2004. je ideja zaživjela u obliku CSL – Chinese Super League. Kineski nogometni savez ima veliku podršku kineskog predsjednika Xi Jinping-a. Kako bi ostvario blistavu viziju nogometa u svojoj zemlji, 2015. je pokrenuo desetogodišnji plan, od 2015. do 2025. godine, čiji je osnovni cilj poticanje privatnih i javnih ulaganja u sport. Kao jedan od ciljeva je i udvostručenje vrijednosti kineske sportske ekonomije na više od 700 milijardi eura! U tih deset godina Kina novac planira ulagati u infrastrukturu, nogometne škole i klubove, vrhunske trenere i menadžere, a sve s ciljem stvaranja nove velike nogometne sile. Kina je na trenutnoj FIFA-inoj ljestvici 82. zemlja svijeta, a kao dugoročni prioritet se ističe organizacija Svjetskog prvenstva te osvajanje istog! Osim novčanih ulaganja, Kinezi šalju svoje ljude diljem Europe ne bi li u najprestižnijim nogometnim školama učili od najboljih nogometnih stručnjaka.

Nogomet – veliki biznis

Goleme ponude europskim i južnoameričkim nogometnim zvijezdama moguće su zahvaljujući enormnim ulaganjima velikih korporacija u CSL. Shanghai SIPG, Shanghai Shenhua, Jiangsu Suning i Guangzhou Evergrande Taobao – samo su neki od kineskih gospodarskih divova, nepoznatih na europskom tržištu, ali itekako moćnih u Aziji. Oni konstantno ulažu u kinesku ligu, a za već popularne nogometaše spremni su izdvojiti i iznad stvarne vrijednosti , ne bi li oni, na dresu svog novog kluba nosili logo ili naziv njihovog poduzeća. S obzirom na rastuću moć kineskog gospodarstva u svjetskim razmjerima, rast će i ulaganja u nogomet.

Golem novac dolazi i od medijskih kuća. Zanimanje za Kinesku Super ligu raste iz dana u dan. Vodeći azijski i europski sportskih kanali već plaćaju prava za praćenje ove lige, a za očekivati je da se ovaj trend proširi i na ostale kontinente.

Tko je sve tamo?

Kineska se Super liga igra od veljače ili ožujka do studenog ili prosinca, a trenutno je čini 16 klubova. Od igrača poznatih europskoj nogometnoj javnosti valja spomenuti Didiera Drogbu i Nicolasa Anelku koji su otvorila „sezonu lova“ na europske igrače, a koji su u Kini igrali u sezoni 2012./2013.

Aktualne zvijezde na dalekom istoku predvode bivši igrači Chelsea Ramires i Demba Ba, koji igraju za Jiangsu Suning i Shanghai Shenhua. Graziano Pelle ljetos se pridružio Shandong Luneng, a Gervinho je u Hebei China Fortune. Već spomenuti  Paulinho igra za Guangzhou Evergrande.

Osim igrača, u Kini svoj kruh zarađuju i treneri Sven Goran Eriksson, Manuel Pellegrini, Andre Villas-Boas, Luiz Felipe Scolari, Gus Poyet

Što donosi budućnost?

Osim hrvatskih uzdanica Kalinića i Brozovića, u medijima se spominju Mario Balotelli, Wilfried Bony, Branislav Ivanović i Lukas Podolski kao potencijalni putnici za daleki istok. Priča s kineskom Super ligom ide toliko daleko da navodno žele pridobiti i trenutno najboljeg svjetskog suca Marka Clattenburg-a!

Hoće li Kina postati svjetska nogometna sila? Hoće li kineska Super liga preuzeti slavu „liga petice“? Hoće li tradicija i imidž pokleknuti pred ogromnim kapitalom? Odgovore ćemo saznati u godinama koje dolaze…

Komentari

komentara

« Povratak