Najveći pehisti u svijetu nogometa

FOTO: UEFA

Velika je sreća upasti u svijet profesionalnog nogometa. Često nije dovoljan samo talent i upornost već i mrvica sreće. Na žalost, čak i za one kojima to uspije, nema garancije da će imati dugu i sretnu karijeru. Ozljede, neslaganja s trenerima, loš ždrijeb, udar groma… svašta može poći u krivom smjeru! U nastavku slijedi probrana ekipa pojedinaca kojima je tijekom karijere sreća često okretala leđa.

 

Richard Dunne

Za početak, evo jednog relativno manjeg pehista. Karijera ovog Irca, Richarda Dunne-a, na prvi pogled ne izgleda loše. Skupio je 431 nastup u Premier ligi, od čega 253 za Manchester City. Ipak, nogometni fanatici znaju ga po jednom mnogo poraznijem podatku. Naime, Dunne je rekorder po broju postignutih autogolova u Premier Ligi – čak 10 puta je zatresao vlastitu mrežu!

Sébastien Bassong

Možda bi preciznije bilo kazati da ovaj kamerunski igrač nije toliki pehist već prije da donosi nesreću za klubove u kojima igra. Vjerovali ili ne, Bassong je čak šest puta tijekom svoje karijere, s četiri različita kluba, pao u nižu ligu: dva puta s francuskim Metzom (2006. i 2008.), jedanput s Newcastle-om (2009.), s Wolverhampton Wanderersima (2012.) i dva puta s Norwichem (2014. i 2016. godine).

Michael Ballack

Ovaj rasni strijelac i istaknuti njemački reprezentativac imao je naizgled iznimno uspješnu karijeru.  Ipak, ako se pozornije baci pogled na statistiku i ostvarene rezultate vidljivo je da je Ballack često bio „tako blizu, a tako daleko.“ S Bayer Leverkusenom je u sezoni 2001./2002. osvojio drugo mjesto u Bundesligi i drugo mjesto u Ligi prvaka. S istim je klubom opet bio drugi u njemačkom prvenstvu u sezoni 2010./2011. S Chelsea-om je bio drugi u Premiershipu 2006./2007. Iduće sezone, ponovili su rezultat iz Premiershipa, a osim toga osvojili i drugo mjesto u kupu i Ligi prvaka. Gospodin „drugo mjesto“ bio je drugi i s Njemačkom reprezentacijom – na Svjetskom prvenstvu 2002. i na Europskom prvenstvu 2008. godine.

Owen Hargreaves

Bivši igrač Bayern Munchena, Manchester United i Manchester City-a nikad nije dostigao svoj maksimum, prije svega zbog silnih ozljeda koje su ga konstantno pratile. Slomljena noga, oštećenje čašice koljena, ozljeda lisnog mišića, ozljeda bedrenog mišića, problemi s preponom, višestruke operacije na oba koljena… U pet godina u Manchesteru, više je vremena proveo po bolnicama nego na terenu.

Kieron Dyer

Bivši engleski reprezentativac još je jedan od velikih potencijala koji su se tijekom cijele karijere borili s učestalim ozljedama. Njegova medicinski karton je poprilično opsežan: prijelom čeljusti, slomljene kosti stopala, puknuće tetive, lom goljenične kosti, još jedno puknuće tetive, lom lisne kosti, kronični problemi s  gležnjem, istegnuće tetive…

Jonathan Richter

Slučaj ovog danskog nogometaša zasigurno spada u rubriku najvećih pehova. Naime, igrajući za svoj F.C. Nordsjælland, tijekom utakmice ovog je igrača udario grom uslijed čega je došlo do zastoja srca. Dvadesetčetverogodišnjak je brzo prevezen u bolnicu i stavljen u induciranu komu. Desetak dana nakon nesreće Jonathan se probudio iz kome no na žalost liječnici su bili prisiljeni mladom nogometašu amputirati lijevu potkoljenicu.

Andres Escobar

Ovaj kolumbijski nogometaš tragično je stradao zbog nogometa! U utakmici protiv SAD-a, u grupnoj fazi Svjetskog prvenstva 1994. Escobar je, želeći izbiti loptu iz nogu američkog napadača Johna Harkesa, pogodio vlastitu mrežu. Desetak dana nakon te utakmice, nakon što je Kolumbija ispala iz daljnjeg natjecanja, Escobar je upucan usred svoje rodne Medellíne. Smatra se da je atentat organizirao moćni kolumbijski kartel, kao osvetu za ispadanje sa Svjetsko prvenstva. Escobarovom sprovodu nazočilo je više od 120.000 ljudi, a i danas je  jedan od najomiljenijih nogometaša u Kolumbiji.

 

Komentari

komentara

« Povratak