Francuski reprezentativac Alexandre Lacazette odnedavno je iz Lyona, za 60 milijuna eura, prešao u Arsenal. Arsenal je objavio kako će mladi Francuz nositi „devetku“, u kojoj nikako da se dugoročno skrasi neki igrač…
Koje je velikane naslijedio Lacazette?
Neki su Arsenalovi navijači uvjereni kako postoji „prokletstvo“ povezano s dresom s brojem devet jer se nakon odlaska Nicolasa Anelke, 1999. na poziciji napadača izmijenilo čak osam igrača. Niti jedan od tih igrača nije nosio „devetku“ duže od tri godine i svi su imali problema s dokazivanjem svoje kvalitete u Wengereovom timu.
Nadamo se da je Lacazette proučio ne tako davnu povijest svojih prethodnika…
Davor Šuker (1999.-2000.)
Šuker je, nakon osam godina provedenih u Sevilli i Real Madridu, karijeru odlučio nastaviti u Premier ligi. Kao zamjena za Nicolasa Anelku, nije se osobito iskazao. U 22 utakmice postigao je samo osam zgoditaka te je nakon samo jedne sezone prodan West Hamu.
Francis Jeffers (2001.-2003.)
Arsene Wenger je s puno očekivanja iz Evertona doveo Jeffersa za 9 milijuna eura. Na žalost, Jeffers se nije uspio nametnuti kao prvotimac jer su prednost u napadu dobivali Thierry Henry i Sylvain Wiltord. Kako je u prve dvije sezone, zabio samo osam pogodaka – 2003. je posuđen u Everton.
Jose Antonio Reyes (2004.-2006.)
Kad je 2004. došao iz Seville, za Reyesa su postojale opravdano velike nade kako će postati dugoročni vlasnik dresa s brojem devet. Upravo suprotno, pokazao se kao veliko razočaranje, postigavši samo 23 zgoditka u čak 110 utakmica. Na kraju je 2006. posuđen madridskom Realu.
Julio Baptista (2006.-2007.)
Baptista se pridružio „topnicima“ kao posudba iz Real Madrida i od samog početka je bilo očito kako nije zadovoljan tim ishodom. Ni ovaj Brazilac nije bio dostojan „devetke“ jer je ukupno u 35 nastupa zabio samo 10 pogodaka. Karijeru je nastavio u Romi.
Eduardo da Silva (2007.-2010.)
Za razliku od prethodno nabrojanih, Eduardo se pokazao kao dobar izbor. Hrvatski Brazilac je u Arsenal prešao 2007. i ubrzo je stekao naklonost navijača i trenera. Na žalost, već u travnju 2008. igrač Birminghama, Martin Taylor, krvnički je startao na Eduarda, nakon čega je uslijedila mukotrpna rehabilitacija. Brazilac se više nikad nije vratio u formu koju je imao prije ozljede.
Park Chu-Young (2011.-2012.)
Ovaj je transfer bio jedan od najzanimljivijih u Wengerovoj povijesti, s obzirom da je Južnokoreanac bio velika nepoznanica engleskoj nogometnoj javnosti. Na kraju, njegov se učinak sveo na svega sedam nastupa i jedan gol.
Lukas Podolski (2012.-2015.)
Najuspješniji na ovoj listi, zasigurno je Podolski, s 31 golom u 82 utakmice. Wenger je dosta eksperimentirao s njegovom pozicijom no poljski se Nijemac ubrzo pretvorio u miljenika publike na Emiratesu. Na žalost, ni on nije bio trajno rješenje te je 2015. posuđen milanskom Interu.
Lucas Perez (2016.-2017.)
Posljednji u nizu, Perez je došao u Arsenal kao brzinsko rješenje, iz Deportiva za 20 milijuna eura. Iako je prošle sezone upisao sedam zgoditaka i pet asistencija nije se uspio izboriti za standardnu poziciju u momčadi.
https://www.youtube.com/watch?v=1O1jedOzMPU