UEFA ima dvostruka mjerila: hoće li PSG dobiti kaznu za veliku bakljadu na „Parku prinčeva“?

FOTO:

UEFA je nebrojeno mnogo puta pokazala svoje „mišiće“ izricanjem kazna za razno-razna nedjela navijača. Obično se radi o pirotehnici i neprimjerenom skandiranju.

Dvostruka mjerila?

Mnogi su naši dušebrižnici u više navrata isticali kako pirotehnici nije mjesto u civiliziranom nogometu. Možda i je tako, ali znaju li to i navijači PSG-a?

Uprava PSG-a je uoči uzvratne utakmice osmine finala Lige prvaka, na domaćem stadionu, protiv Real Madrida, dala dopuštenje za ulazak na stadion pripadnicima svoje ekstremne navijačke frakcije, Colectivo Ultras Paris (CUP). Već u ranom dijelu utakmice, navijači su počeli s bakljadom, a dim je obavio dobar dio gledališta. I u drugom poluvremenu, navijači su ponovili isto uz gromoglasno skandiranje.

Nije ovo ni prvi zadnji put da se navijači koriste pirotehnikom na nogometnim utakmicama no pitanje je hoće li UEFA reagirati i kakva će kazna biti?

Naime, nemoguće je ne primijetiti kako neki klubovi češće dobivaju UEFA-ine kazne, a neki rijetko ili nikad. Najčešće se kažnjavaju balkanski klubovi ili klubovi s beznačajnim utjecajem u Europi. S druge strane, kad ste zadnji put čuli da je za pirotehniku kažnjen neki francuski ili talijanski klub?

Naši klubovi često kažnjavani

Duga je lista kazni koje su od UEFA-e dobili naši klubovi. Sjetimo se samo Rijeke prošle godine. Zbog bakljade Armade na San Siru, u drugom kolu Europske lige protiv Milana, Rijeka je dobila kaznu od 40 000 eura te zabranu odlaska na gostovanje u Grčku kod AEK-a.

Hajduk već godinama dobiva svoju porciju od UEFA-e, a posljednja u nizu je prošlogodišnja kazna od 40 000 eura za divljanje u Liverpoolu, u utakmici s Evertonom, u kvalifikacijama Europske lige.

Zbog nereda koje su izazvali Dinamovi navijači u utakmici  6. kola Lige prvaka u Torinu protiv Juventusa, UEFA je i Modre kaznila s 40 000 eura kazne. No to je samo jedna u nizu kazni koja je snašla klub iz Maksimirske!

Daleko od toga da treba podržavati nasilje na stadionima, rasističke ispade i korištenje opasnih pirotehničkih sredstava. Nogometne bi utakmice trebale biti pristupačne cijelim obiteljima i svi bi se na stadionima trebali osjećati sigurno. No zar ne bi svi klubovi trebali u toj inicijativi biti isti? Ili se kažnjava samo huligane s „brdovitog Balkana“?

Komentari

komentara

« Povratak