SLUŽBENO: FIFA potvrdila domaćinstva za Svjetsko prvenstvo 2030. i 2034. godine!

FOTO:

Saudijska Arabija će biti domaćin Svjetskog prvenstva u nogometu 2034. godine, dok će četiri godine ranije domaćini biti Španjolska, Portugal i Maroko, potvrdila je FIFA na današnjem virtualnom kongresu.

Čelnici FIFA-e su danas imali lagan zadatak s obzirom na to da su za svako od prvenstava pred sobom imali samo po jednu kandidaturu. Tako je od danas potvrđeno da će se Svjetsko prvenstvo 2030. godine održati u Španjolskoj, Portugalu, Maroku, Argentini, Paragvaju i Urugvaju, a Svjetsko prvenstvo 2034. godine u Saudijskoj Arabiji.

Svjetsko prvenstvo 2030. godine će se igrati na tri kontinenta

Nogometni savez Norveške je javno poručio kako je protiv dodjele Svjetskog prvenstva 2034. godine Saudijskoj Arabiji, a danas prvi put u povijesti nije održano javno glasanje. Umjesto toga, predsjednik FIFA-e Gianni Infantino je na velikom videozidu zatražio od predstavnika nacionalnih saveza da zaplješću te je poručio: “Ovaj pljesak je jasan dokaz odobravanja kandidatura.”

“Osim ako saudijske vlasti dopuste neodržavanje glavnog vjerskog festivala, što se smatra malo vjerojatnim, turnir bi se mogao igrati 10 mjeseci ranije nego što se očekivalo”, piše Daily Express. Izvjesno je da će FIFA dobro analizirati situaciju te vjerojatno posegnuti za rješenjem kao prije dvije godine, kada je Mundijal u Kataru prebacila u zimski termin.

Svjetsko prvenstvo 2030. godine će će se održati u dvije europske zemlje (Španjolska, Portugal), jednoj afričkoj (Maroko) i tri južnoameričke (Urugvaj, Argentina, Paragvaj) jer će se u tim zemljama odigrati po jedna utakmica. “U podijeljenom svijetu FIFA i nogomet se ujedinjuju”, rekao je predsjednik FIFA-e Gianni Infantino.

Organizacije za ljudska prava su osudile izbor Saudijske Arabije

Vijest o tome da će Saudijska Arabija biti domaćin SP-a 2034. godine nije nikakvo iznenađenje jer je, nakon što je FIFA prošle godine smanjila vremenski okvir za kandidaturu na samo mjesec dana te je promijenila svoje pravilo o infrastrukturi kako bi omogućila zemljama s manje prikladnih stadiona da se natječu, Saudijska Arabija ostala jedini kandidat.

Ovu odluku su naširoko osudile organizacije za ljudska prava, koje navode proizvoljna pritvaranja, zlostavljanje i smrt radnika migranata i gušenje prava žena i LGBTQ+ osoba u zemlji. Saudijski dužnosnici obećali su da će Svjetsko prvenstvo biti dio “putovanja izvanredne transformacije” za zemlju. U dokumentu za ponudu tvrdi se da je zemlja “zagovarala pristup ljudskim pravima” kroz proces nadmetanja i da se obvezuje na “upravljanje rizikom i maksimiziranje pozitivnog društvenog utjecaja tijekom turnira”.

Organizacije za ljudska prava poput Amnesty Internationala i Human Rights Watcha godinama se žale na masovna ograničenja ljudskih prava u toj državi i optužuju vlastodršce u Rijadu za tzv. sportswashing, odnosno da glamuroznim sportskim događajima žele odvratiti pažnju od toga.

Organizacije za ljudska prava strahuju da će radnici migranti u Saudijskoj Arabiji biti iskorištavani, prevareni i prisiljeni živjeti u bijedi. Razlog tome je, kao što je bio slučaj sa Svjetskim prvenstvom u Kataru 2022., tzv. “kafala sustav” koji je uobičajen u Saudijskoj Arabiji. Prema njemu poslodavac jamči za svoje strane radnike. Zauzvrat država poslodavcu daje pravo da zadrži putovnice svojih zaposlenih stranaca i da sam odredi plaću i uvjete rada.

Komentari

komentara

« Povratak