I dok sportske rubrike uglavnom ovih dana pišu o transferima, ždrijebu za europska natjecanja i Ligi nacija, pomalo u sjeni ostao je igrač Uniteda i njegovainicijativa.
Inicijativa vrijedna divljenja
Zvijezda Manchester Uniteda, Marcus Rashford uhvatio se u koštac s velikim problemom – siromaštvom djece u Ujedinjenom kraljevstvu.
Iako su mu samo dvadeset i dvije godine, iza Rashforda je uspješna kampanja kojom se izborio za vauchere, za besplatan topli obrok za svu djecu tijekom ljetnih praznika. Naime, kako upozorava ovaj savjesni mladić, siromaštvo djece je veliki problem koji se dugi niz godina zanemaruje. Brojna djeca i njihove obitelji žive na rubu siromaštva i doslovno gladuju. Rashford je i sam priznao kako je kao dijete živio u siromaštvu te kako mu je topli obrok u školi ćesto bio jedina hrana u cijelom danu.
Kako danas pišu britanski mediji, novi korak koji je poduzeo mladi Rashford je okupljanje nekoliko velikih britanskih proizvođača hrane i maloprodajnih lanaca s ciljem suzbijanja problema siromaštva u UK.
Rashford je tako oko sebe okupio poduzeća Aldi, Asda, Co-op, Deliveroo, FareShare, Food Foundation, Iceland, Kellogg’s, Lidl, Sainsbury’s, Tesco i Waitrose te su zajedno oformili tzv. „Child Food Poverty Task Force“. Drugim riječima spomenuta poduzeća i Rashford su oformili svojevrsni tim za suzbijanje siromaštva djece. U idućih šest tjedana, ova poduzeća imaju za zadatak koristiti svoje marketinške kanale i platforme za osvješćivanje javnosti o ovom gorućem problemu.
Također, Rashford se obratio samom premijeru Borisu Johnsonu inzistirajući da se donese zakon koji će garantirati besplatan obrok svim školarcima, ali i bonove za hranu za djecu koja još ne idu u školu, samohrane majke, kao i obitelji koje žive u siromaštvu.
U svom pismu premijeru Rashford je zaključio:
„Ako ne reagiramo brzo i ako zanemarimo problem siromaštva, budućnost i stabilnost ove zemlje su u opasnosti. Današnja djeca su buduća generacija radnika, policajaca, nogometaša, političara… Siromaštvo često vodi ka kriminalu, nezapolsnosti i bolesti. I to je realnost Engleske u 2020.“