Hrvatski nogometaš koji je trenutno član njemačkog drugoligaša HSV-a, Mario Vušković, na sudu Njemačkog nogometnog saveza u Frankfurtu proglašen je krivim za korištenje dopinga.
Kako prenose naši mediji, suspendiran je na dvije godine, a kaznu je potvrdio i njegov klub HSV. Nakon što je bio pozitivan na dva testa na doping, Vušković je prošle godine bio suspendiran zbog optužbe i onda postupka protiv njega.
“Kao rezultat postupka, sportski sud DFB-a uvjeren je s dovoljnom sigurnošću da analize A i B uzoraka urina igrača u laboratoriju u Kreischi pokazuju prisutnost egzogenog eritropetina, skraćeno EPO. Riječ je o zabranjenoj tzv. ‘nespecifičnoj tvari’, što je kažnjivo kršenje antidopinških propisa DFB-a”, iznosi predsjednik sportskog suda DFB-a Stephan Oberholz u svom obrazloženju i nastavlja:
“Urin uzet 16. rujna 2022. tijekom provjere treninga u Kreischi analiziran je ukupno pet puta priznatim znanstvenim metodama, u slučaju B uzorka također pod nadzorom stručnjaka s kojim su se konzultirali igrač i HSV Dostupne su sve analize malog, ali jasno vidljivog nalaza egzogenog EPO.Ove rezultate i rezultate drugog mišljenja dr. Yvette Dehnes, stručnjakinje za EPO iz Osla, provjerio je i potvrdio sudski vještak prof. Francois Naud iz Quebeca. Stoga, daljnja analiza, koju je obrana zahtijevala kao alternativu, više nije potrebna s našeg stajališta.”
DFB u priopćenju navodi kako obrana nije mogla pružiti dokaze o lažnom doping nalazu.
„Prigovori izneseni protiv postupka analize, a prije svega protiv njenog pozitivnog rezultata, u konačnici nisu značajni da bi mogli opravdati ozbiljne sumnje u pozitivne nalaze EPO-a. Iznesena znanstvena razmatranja i kritičke točke bile su pretežno apstraktne i spekulativne prirode. Prema mišljenju sportskog suda, savjetnici specijalisti za obranu u postupku otkrivanja dopinga koji se ovdje koriste nemaju istu visoku razinu osposobljenosti za procjenu kao voditelj laboratorija u Kreischi, EPO stručnjak iz Osla i sudski vještak u Kanadi“, navodi DFB u priopćenju i dodaje:
„U skladu s vladavinom prava i ustavnim načelima, posebice zahtjevom razmjernosti, te s komparativnom praksom nacionalnih sudova, sportski sud stoga smatra izricanje dvogodišnje zabrane primjerenim. Na presudu sportskog suda DFB-a moguće je uložiti žalbu saveznom sudu DFB-a u roku od tjedan dana, slučajno i NADA-i ili WADA-i“, zaključuje DFB u priopćenju, prenosi Germanijak.hr.