Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je u četvrtak na aktualnom satu Gradske skupštine da će nogometni stadion u Kranjčevićevoj ulici biti izgrađen do rujna 2026., do 2028. bit će izgrađen Maksimirski stadion, a “jednog dana” gradit će se i stadion u Sesvetama.
Nestranački zastupnik Otto Barić negodovao je zbog gradnje stadiona u Kranjčevićevoj, smatrajući da je njegov najvažniji problem utjecaj na okoliš i okolinu. Predložio je gradonačelniku da o tome još dobro razmisli jer je “projekt zguran na način kako bi to napravio Tomislav Horvatinčić”.
Prije stadiona u Maksimiru treba završiti stadion u Kranjčevićevoj
Tomašević je odgovorio kako ne zna što se tu mijenja iz perspektive namjene jer tamo već postoji stadion koji je u neadekvatnom stanju. “Mislim da je svima u interesu da se što prije izgradi novi stadion u Maksimiru, da bi se on mogao izgraditi treba što prije izgraditi novi stadion na drugoj lokaciji, a to je Kranjčevićeva”, kaže Tomašević.
Riječ je o rekonstrukciji stadiona u Kranjčevićevoj koja proširuje kapacitete tako da se na njemu mogu igrati međunarodne utakmice Dinama i nogometne reprezentacije dok traje rušenje Maksimirskog stadiona i izgradnja novog, što bi trebalo biti gotovo do 2028. godine.
Najavio je da će radovi na stadionu u Kranjčevićevoj krenuti početkom 2025., bit će izgrađen do rujna 2026. i imat će 11.500 mjesta. Napomenuo je kako taj stadion ima i simbolično mjesto u povijesti s obzirom na osnivanje Zbora narodne garde.
Problem su parkirna mjesta
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a i HSLS-a Mario Župan rekao je da su oni apsolutno za gradnju stadiona u Kranjčevićevoj, ali uz njega treba graditi i stadion u Sesvetama s 8000 sjedećih mjesta, za koji je gotova građevinska dozvola.
Jedini problem je oko 169 parkirnih mjesta, za što treba riješiti imovinsko-pravne odnose, kaže Župan koji smatra da bi se od 1. rujna iduće godine na stadionu u Sesvetama mogle igrati prvoligaške i europske utakmice.
Tomašević je odgovorio kako se ne može najavljivati dovršetak stadiona do rujna, ako imovinsko-pravni odnosi nisu riješeni. “Kranjčevićeva je zamjena za Maksimir, no to ne znači da Sesvete nećemo dalje realizirati. Imamo problem s imovinsko-pravnim odnosima i riješit ćemo ga”, rekao je Tomašević i najavio njegovu gradnju “jednog dana”.
HDZ-ov potpredsjednik Gradske skupštine Mislav Herman negodovao je jer se zbog obnove zgrade 18. gimnazije njezinih 400 učenika i zaposlenika nalazi na privremenoj lokaciji u gimnaziji Tituš Brezovački. Tu odluku ne podržavaju ni Vijeće roditelja niti školski odbor gimnazije Tituš Brezovački, a ravnatelj je bio prisiljen potpisati taj sporazum.
Tomaševića je istaknuo da u Zagrebu ima 55 srednjih škola, od kojih je njih 12 u jednoj smjeni, Tituš Brezovački je cjelovito obnovljen, a dok je trajala obnova njegovi učenici i nastavnici su tri i pol godine bili u Prvoj gimnaziji.
Nije propao Projekt Zagreb
Zastupnik SDP-a Renato Petek predložio je gradonačelniku da napravi konkretan plan kako i u kojem roku završiti oko 450 investicija iz dugoročnog plana Vodoopskrbe i odvodnje koje će omogućiti da svi stanovnici Zagreba budu priključeni na javnu odvodnju i vodoopskrbu. S obzirom na to da je propalo financiranje Projekta Zagreb iz EU fondova, treba ozbiljno prionuti tome, rekao je.
Tomašević kaže da u Zagrebu oko tri posto građana nema pristup javnoj vodoopskrbi, a šest posto javnoj odvodnji, no za njih su osigurali besplatno pražnjenje septičkih jama. Opovrgnuo je Petekovu tvrdnju o propasti Projekta Zagreb podsjetivši da je premijer Andrej Plenković rekao da će za taj projekt biti osigurana alokacija EU sredstava. I dalje rade na tom projektu, a Vodoopskrba i odvodnja nastavlja investicije ne čekajući EU sredstva.
Igor Peternel (Dom i nacionalno okupljanje) pitao je gradonačelnika kada će biti obnovljene arkade na groblju Mirogoju stradale u potresu i razrušeni grobovi, a Tomašević je odgovorio da su na Mirogoju neki projekti završeni, neki su u tijeku, a arkade su na redu u zadnjoj fazi obnove.