FANTASTIČNI USPJEH: Nogometaš Dinama osvojio prvenstvo s klubom koji je na to čekao čak 43 godine!

Veikkausliiga je naziv za finsko prvenstvo koje je upravo danas završilo. Prvak je postao KuPS (Kuopion Palloseura) čije boje je ove sezone branio mladi hrvatski branič Vinko Soldo, koji je inače igrač zagrebačkog Dinama.

Zanimljivo, KuPS je prvenstvo osvojio nakon čak 43 godine! Ovo im je ukupno šesti naslov prvaka Finske, ali tek prvi otkad se liga službeno zove Veikkausliiga (od 1990. godine). Danas su na gostovanju srušili Inter Turku 2:0 te su tako sa stilom došli do titule. U redovima KuPS-a cijelu sezonu proveo je 21-godišnji Vinko Soldo, domaćoj javnosti više poznat kao igrač Dinama. Vinko ima aktualni ugovor s Dinamom koji traje do ljeta 2022. godine. Soldo je član čudesne 98 generacije koju su mnogi prozvali ‘Čileanci’, a godinama su nizali velike rezultate, kako u dresu Hrvatske tako i u dresu Dinama (Josip Brekalo, Nikola Moro, Adrian Šemper, Borna Sosa, Branimir Kalaica, Davor Lovren…)

Također treba istaknuti kako je KuPS ove sezone igrao Europsku Ligu. U 1. pretkolu izbacili su bjeloruski Vitebsk, a u 2. pretkolu prejaka je bila Legija iz Varšave koja je s minimalnih 1:0 prošla u 3. pretkolo ovog europskog natjecanja. Trener Kuopia ove sezone bio je 43-godišnji Jani Honkavaara.

Vinko se početkom godine pridružio finskom klubu na posudbu, a vrlo brzo postao je standardni prvotimac. Dobre partije u dresu finskog prvoligaša Soldi su donijele poziv za mladu reprezentaciju koju danas vodi Igor Bišćan.