HNL: Dinamo preokretom do uvjerljive pobjede nad Hajdukom

Nogometaši Dinama s uvjerljivih su 4-1 svladali Hajduk u stotom dvoboju ove dvije momčadi u Hrvatskoj nogometnoj ligi, koja je u subotu odigrana pred 14.000 gledatelja na stadionu Maksimir.

Hajduk je poveo golom u posljednjoj minuti prvog poluvremena kad je Jani Atanasov s više od 25 metara pogodio gornji desni kut Dinamovog gola. Izjednačujući pogodak za Dinamo postigao je Martin Baturina u 61. minuti preciznim udarcem sa 16 metara. Samo tri minute poslije preokret i vodstvo Dinamu donio je Arijan Ademi pogotkom glavom. U 84. minuti za 3-1 Dinama pogodio je Amer Gojak. Konačnih 4-1 u prvoj minuti sučevog dodatka postavio je Mislav Oršić.

Aktualni prvak je ovom pobjedom povećao svoju prednost na vrhu ljestvice jer iz pet nastupa ima 13 bodova, sedam više od Hajduka, Lokomotive i Šibenika, ali Splićani imaju dvije utakmice manje.

Dinamo je dominirao terenom u prvom poluvremenu, imao gotovo tri četvrtine vremena loptu u svojim nogama, imao više udaraca na gol (9-3) i unutar okvira (5-2), ali je Hajduk na odmor otišao s golom prednosti.

Splićani su imali i prvu veliku priliku na derbiju, kad je Marko Livaja odličnom loptom izbacio Stipu Biuka, a ovaj je s Boškom Šutalom na leđima uspio izboriti poziciju za šut, međutim Dominik Livaković je uspio obraniti taj udarac.

U sljedećih 30 minuta prvog poluvremena sve je bilo u znaku domaće momčadi, a “krivci” za to što Dinamo nije postigao barem jedan pogodak bili su Hajdukov kapetan Lovre Kalinić, vratnica i centimetarsko zaleđe koje je detektirano VAR tehnologijom u 21. minuti.

Tada se Dario Špikić našao u kaznenom prostoru nakon odlične duge lopte Luke Ivanušeca i sa sedam metara poslao loptu u mrežu. Pomoćni sudac je podigao zastavicu, a VAR soba potvrdila da se radilo o zaleđu. U 26. minuti je dalekometnim udarcem Josip Mišić pokušao iznenaditi Kalinića, ali je Hajdukov kapetan bio u istoj formi kakvu je pokazao u utakmici Superkupa odigranoj na istom stadionu u srpnju.

Dvije minute poslije Dinamo su ponovno centimetri dijelili od pogotka. Po lijevoj strani je prošao Ivanušec i ubacio oštru prizemnu loptu pred Hajdukov gol. Prvi je na lopti bio branič gostiju David Čolina i u pokušaju da izbaci loptu pogodio je vratnicu. Na odbijenoj lopti prvi je bio Martin Baturina, ali je njegov udarac glavom sa osam metara Kalinić obranio.

U 34. minuti je sam pred Kalinića izašao Bruno Petković, prebacio ga, ali je lopta odsjela na gredi. No, i da je Petković pogodio mrežu, pogodak ne bi bio priznat, jer je Dinamov napadač bio u zaleđu. Pred kraj prvog poluvremena Kalinićeve dlanove je zagrijao i Boško Šutalo udarcem s više od 30 metara, ali je Hajdukov kapetan još jednom obranio svoju mrežu.

I kad se činilo da će momčadi u svlačionicu otići u rezultatskoj ravnoteži, Hajduk je došao do pogotka. Marka Livaju dvojica Dinamovih nogometaša nisu uspjeli srušiti oko sredine terena, onda je najbolji Hajdukov igrač proslijedio loptu do Janija Atanasova, a makedonski veznjak je s više od 25 metara snažno opalio i pogodio gornji desni kut Dinamovog gola. Livaković se ispružio, ali udarac je bio presnažan i vrlo precizan.

Valdas Damrauskas sigurno nije mogao biti zadovoljan igrom svoje momčadi, ali rezultat mu je išao na ruku. Ante Čačić je mogao biti zadovoljan igrom, ali ne i realizacijom. Dinamov trener je zadovoljstvo igrom svoje momčadi pokazao i činjenicom da na poluvremenu nije napravio nijednu zamjenu.

Nakon 60 minuta Dambrauskas je povukao prve poteze. Izvukao je Atanasova i Čolinu, a ubacio Vukovića i Melnjaka. U sljedećem napadu Dinamo je izjednačio. Lopta je došla do Petkovića u kaznenom prostoru, a on ju je vratio na 16 metara, gdje je u naletu bio mladi Martin Baturina i preciznim udarcem pogodio gornji desni kut vrata, gotovo isto mjesto koje je pogodio Atanasov za vodstvo Hajduka.

Tri minute poslije Dinamo je poveo, a kapetan “plavih” je konačno iz sebe mogao izbaciti nakupljene frustracije zbog brojnih neiskorištenih prilika u posljednjih nekoliko nastupa. Baturina je sudjelovao i u ovoj akciji, izbacio na desnom boku Darija Špikića koji je ubacio na visinu peterca, gdje je neometan bio Ademi i glavom poslao loptu u mrežu. Kalinić je loptu dirao, ali je nije uspio zaustaviti.

Hajduk se tek nakon vodećeg Dinamovog pogotka pokrenuo i počeo aktivnije tražiti put do izjednačenja kojem je bio blizu u dva navrata. U 66. minuti je Marko Livaja ostao sam na 18 metara, pucao snažno, ali i ravno u Livakovića koji je to uspio ukrotiti.

U 70. minuti sreća je pomazila Dinamo. Po lijevoj strani probio se Dario Melnjak, ubacio oštru loptu u peterac koju je Livaković uspio malo skrenuti i odbiti u Livajinu nogu koji je uklizao. Lopta se od Livaje odbila i otišla preko grede.

U 76. minuti je Čačić posegnuo za prvim zamjenama, ušli su Oršić i Gojak, a izašli Špikić i Ademi. Osam minuta poslije Amer Gojak je zapečatio Dinamovu pobjedu. Probio se po desnoj strani Stefan Ristovski, vratio povratnu loptu na rub kaznenog prostora, gdje ju je prihvatio Gojak, došao do 14 metara i onda pogodio donji desni kut.

Konačnih 4-1 postavio je Mislav Oršić u prvoj minuti sučevog dodatka. Po desnoj strani je prošao Luka Ivanušec, ubacio u sredinu prema Oršiću, koji je gađao s ruba kaznenog prostora, a lopta je na putu prema golu pogodila Borevkovića, promijenila smjer i prevarila Kalinića.