Nogometaši koji će igrati na Svjetskom prvenstvu 2026. u SAD-u, Kanadi i Meksiku, mogli bi se suočiti s ozbiljnim zdravstvenim rizicima zbog ekstremne vrućine, pokazuje nova studija objavljena u četvrtak u časopisu Scientific Reports.
Budući da su stadioni rasprotranjeni diljem sjevernoameričkog kontinenta, studija upozorava da će značajne razlike u zemljopisnoj širini, nadmorskoj visini i klimi predstavljati izazov za igrače i njihovu sposobnost da se “brzo prilagode raznim lokalnim klimama”.
Svjetsko prvenstvo će biti održano od 11. lipnja do 19. srpnja 2026., za vrijeme najviših ljetnih temperatura u Sjevernoj Americi.
Istraživanje, koje su vodili Marek Konefal i kolege, otkriva da će na 10 od 16 stadiona na kojima će se igrati utakmice na Svjetskom prvenstvu, igrači vjerojatno biti izloženi opasnoj vrućini, s najvećim rizikom u teksaškim gradovima Houstonu i Arlingtonu, koji se nalazi u blizini Dallasa, te u meksičkom Monterreyu.
Koristeći podatke iz Službe za klimatske promjene Copernicus, studija je simulirala klimu na svakom mjestu koristeći Univerzalni toplinski klimatski indeks (UTCI), koji mjeri kako ljudsko tijelo reagira na vanjske uvjete.
Rezultati sugeriraju da bi neke lokacije mogle imati UTCI vrijednosti veće od 49,5 Celzijevih stupnjeva, što je razina koja predstavlja značajan rizik od toplinskog stresa.
Studija upozorava da se najintenzivniji toplinski stres očekuje između 14 i 17 sati, a UTCI vrijednosti u Arlingtonu i Houstonu u poslijepodnevnim satima prelaze 50 Celzijevih stupnjeva. U Miamiju se vrhunac toplinskog udara očekuje oko podneva. Takvi ekstremni uvjeti mogli bi dovesti do dehidracije i zdravstvenih problema igrača povezanih s vrućinom.
Istraživači preporučuju prilagodbu rasporeda utakmica kako bi se zaštitila dobrobit igrača tijekom turnira. Studija je pretpostavila da stadioni neće biti klimatizirani, no stadioni u Houstonu,Dallasu i Atlanti imaju pomični krov i klimatizaciju. (Gol.hr)