Hrvatska nije pobijedila dvije reprezentacije s kojima je barem dvaput igrala

Nakon što je u Parizu pobijedila svjetske prvake Francuze, hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji ostala su još dva velika protivnika koja nikada nije pobijedila – Brazil i Portugal. Hrvatska je jučer u desetom pokušaju pobijedila Francusku, uz što ima šest poraza i tri neriješena rezultata te negativnu gol-razliku 10:20.

“Ovo je sigurno jedna od mojih najdražih pobjeda. Naravno da smo poslije izgubljenog finala u Rusiji i onih poraza u Ligi nacija imali kompleks od Francuza, ali velika je stvar dobiti svjetske prvake na ispunjenom Stade de Franceu”, rekao je izbornik Zlatko Dalić.

“Napokon, hvala Bogu da smo došli do te prve pobjede protiv njih, nakon deset utakmica. Sretni smo, ne samo zbog pobjede nego i zbog načina na koji smo do nje došli, našom igrom”, istaknuo je Luka Modrić.

“Bili su nam neka crna mačka. Uvijek smo im bili blizu, igrali smo dobro, dosta smo dobrih utakmica protiv njih imali, ali nikako ih nismo uspjeli pobijediti. Napokon se to desilo na njihovom stadionu. Sigurno je jedna od dražih pobjeda”, dodao je Modrić.

Računajući samo reprezentacije s kojima je Hrvatska igrala više od jednom, dosad nije pobijedila samo Portugal i Brazil. Protiv peterostrukog svjetskog prvaka Brazila igrala je četiri puta, upisavši remi i tri poraza, a protiv Portugala sedam puta, doživjevši šest poraza i jedan remi.

Prvi hrvatsko-brazilski susret odigran je 17. kolovoza 2005. godine kada je utakmica s aktualnim svjetskim prvakom na Poljudu završila rezultatom 1:1. Izbornik je bio Zlatko Kranjčar, a golove su zabili Niko Kranjčar u 32. i Ricardinho u 42. minuti.

Ni godinu dana kasnije Hrvatska i Brazil su se ponovno susreli, ali ovoga puta u službenom susretu u skupini na Svjetskom u Njemačkoj. U dvoboju prvog kola u skupini F na Olimpijskom stadionu u Berlinu 13. lipnja Brazil je bio uspješniji s 1:0, a strijelac jedinog gola bio je Kaka u 44. minuti.

Hrvatska i Brazil su međusobno igrali i na otvaranju SP-a 2014. u Sao Paolu, a slavio je domaćin rezultatom 3:1. Hrvatska je povela u 11. minuti autogolom Marcela. U 29. je izjednačio Neymar. U nastavku susreta je Neymar u 70. zabio iz penala, a Oscar postigao zadnji gol u sudačkoj nadoknadi.

Prijateljska utakmica iz 2018. godine, odigrana u Liverpoolu u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo, završila je pobjedom Brazila 2:0. Zabili su Neymar u 69. minuti i Roberto Firmino u sudačkoj nadoknadi.

Hrvatska je Portugalu tek u petoj međusobnoj utakmici zabila gol, a samo je jedna, prijateljska utakmica završila remijem 1:1. Najteži je poraz 1:0 u osmini finala Europskog prvenstva 2016. golom Quaresme u 119. minuti.

Hrvatska i Portugal prvi put su igrali na EP-u 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača. Portugal je slavio 3:0 golovima Luisa Figa u četvrtoj, Joaoa Pinta u 33. i Domingosa u 88. minuti.

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2:0 golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1:0. Pogodak odluke zabio je Cristiano Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1:0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je ispala s natjecanja, dok je Portugal postao europski prvak.

Protiv Portugala je Hrvatska igrala i 6. rujna 2018. u prijateljskom susretu u Faru. Bio je to prvi susret hrvatske reprezentacije nakon SP-a u Rusiji na kojem je osvojila drugo mjesto. Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića, a domaćin je izjednačio u 32. minuti preko Pepea.

U šestom međusobnom susretu, Portugal je 5. rujna 2020. na startu Lige nacija u Portu bio bolji s 4:1. Cancelo u 41., Jota u 58., Felix u 70. i Silva u sudačkoj nadoknadi zabili su za Portugal, a Petković na kraju za Hrvatsku. U uzvratu na Poljudu, Portugal je slavio s 3:2.

SLUŽBENO: BORUSSIA DORTMUND DOVELA HRVATA!