Hrvatski trener režirao najveću senzaciju u povijesti Eura u futsalu

Finska futsal reprezentacija kreirala je najveću senzaciju u povijesti Europskog prvenstva u futsalu. Na turniru u Nizozemskoj je u posljednjoj utakmici skupine B svladala Sloveniju 2:1 i time se plasirala u četvrtfinale. Pomogao joj je Kazahstan koji je slavio protiv Talijana s 4:1.

U tvrdoj utakmici, u kojoj bi Slovencima bio dovoljan i bod za prolaz, prvi gol pao je tek u 33. minuti kada je precizan bio Juhana Jyrkiäinen. Slovenija je odmah odlučila zaigrati s golmanom igračem, a to joj se osvetilo nakon dvije minute kada je finski golman Juha-Matti Savolainen pogodio praznu mrežu. Do kraja je Nejc Hozjan tek ublažio poraz.

Finsku, kojoj je ovo debi na velikim natjecanjima, vodi Mićo Martić, igračka i trenerska legenda hrvatskog futsala. Ovime je potpisao nevjerojatno ostvarenje jer je iza sebe u skupini ostavio dvostruke europske prvake Talijane, ojačane s nekoliko brazilskih igrača.

Podsjetimo, Finska je i ranije tijekom ovog Eura bila blizu toga da ispiše povijest. U svojem prvom nastupu odigrala je 3:3 protiv Italije, a četiri sekunde prije kraja promašila je prazna vrata za potpuni šok.

Finci su poveli već nakon 52 sekunde kada je precizan bio Henri Alamikkotervo. Douglas Nicolidi izjednačio je nakon dvije minute, a tim rezultatom otišlo se na odmor. Cainan De Matos zabio je za preokret, ali onda Finci fenomenalnim golovima ponovno dolaze u vodstvo. Ponovno je precizan bio Alamikkotervo, a nakon njega je kapetan Panu Autio pogodio rašlje s pola terena.

Talijani su morali riskirati i ići na sve ili ništa te su u zadnjih pet minuta igrali s golmanom igračem. Pogodili su vratnicu dvaput, a sve do minutu prije kraja finski golman bio je nesavladiv. Ipak, 75 sekundi prije kraja De Matos je novim golom donio poravnanje. Talijani se nisu zadovoljili bodom.

I dalje su igrali bez golmana, a to im se skoro osvetilo kada su Finci 4 sekunde prije kraja ukrali loptu, ali su promašili prazan gol. Bez obzira na to što su na kraju uzeli “tek” bod, Finci su šokirali svijet.

Reprezentacija koja do prije desetak godina nije ni postojala i kojoj je ovo bila prva utakmica na velikom natjecanju držala je na konopcima drugu najbolju reprezentaciju Eura u povijesti. Danas joj je ipak uspjela i potpuno zapečatiti sudbinu, prenosi Index.hr