JAVIO SE DALIĆ: Hrvatski izbornik otkrio hoće li nastaviti s reprezentacijom!

Hrvatski izbornik, Zlatko Dalić, odradio je točno u 12:00 kratku presicu pred okupljenim novinarima. Govorilo se o jučerašnjoj utakmici protiv Italije te se kratko analizirao učinak na turniru. Isto tako otkrio je kako ne želi otići s mjesta izbornika.

Prvo pitanje bilo odmah u vezi utakmice te kako je doživio oba pogotka na susretu: “Kako smo i planirali, u poluvremenu smo se dogovorili da idemo u potpuni rizik. Sve je bilo kako smo planirali. Prvo poluvrijeme nula, da ne primimo gol ako ga već ne zabijemo. Talijani su dobra reprezentacija, prvaci Europe. U tome smo uspjeli, krenuli smo bolje u drugom poluvremenu, Budimir je sjajno reagirao i zabili smo gol.

Prije toga je Luka promašio penal i za minutu daje gol iz igre i postaje najstariji strijelac u Europskim prvenstvima. Sve ti se slaže, njemu se vraća samopouzdanje i normalno da je Italija krenula va banque. Nismo se željeli grčevito braniti, ali bili smo prisiljeni jer smo se potrošili.

Uveli smo igrače da nam donesu stabilnost i to smo držali. Oni su imali inicijativu, ali nisu imali neku izgledniju situaciju za gol. Taman smo se posložili, ušao je i Majer i idemo u kontru tri na dva u 95. minuti i moramo reagirati kvalitetnije.

I onda dvije odluke suca, dva kriva faula, ali i u toj situaciji moramo reagirati bolje. Stati pred loptu, ne dati da izvedu, ali nismo. Ispadne nam jedan stoper, drugi stoper, bek i čovjek pogodi rašlje iz suprotnoga kuta. Kad dođeš do te osme minute nadoknade moraš nešto napraviti, leći na loptu, nešto… Mogao je netko od nas ući u teren, ne znam. I onda svira kraj dok su oni još slavili. Od euforije do šoka i tuge, ne znaš što bi napravio u tim trenucima. To je nogomet, nekad ti da, nekad ti uzme. To je tako.”

Kinezi i Japanci u dresovima Modrića u Leipzigu, Hrvatska je prepoznatljiva u cijelom svijetu. Kakav je plan Luke i poruka navijačima diljem svijeta?

“Kažem, nismo o tome razgovarali. Nije bilo ni vrijeme za to. Činjenica da ti ljudi prate Hrvatsku je ono što ja govorim, što je postala hrvatska reprezentacija. Kakva priča, kakav brend… Četiri milijuna ljudi i da mi bez ičije podrške sve to radimo.

Ali, sad moramo biti jaki i črvrsti kad nismo uspjeli. Moramo biti smireni i ne pasti na te nekakve tragedije nego ići dalje. To je život. Luka će odlučiti sam i što god odluči, moramo mu se samo nakloniti. Ne samo njemu, nego većini ovih starijih igrača za koje sam ja posebno emotivno vezan. Možemo mi govoriti što hoćemo, ali ćemo nakon par idućih godina, pet, šest, deset, pa ćemo vidjeti gdje smo i što smo.”

Imate li energije za voditi reprezentaciju, kako se osjećate?

“Nisam ja sad emotivan, samo govorim što mi je na duši. Razočaran jesam, tužan jesam što nismo uspjeli, ali mogu biti samo ponosan. Ovo je samo jedan rezultat, koji u životu dođe i moraš nakon poraza izaći jači. Nije smak svijeta. Što da radimo, da se ubijemo svi skupa?

Ne treba upasti u depresiju, moramo izaći čvršći i jači i pokazati karakter. Stalno govorim o realnosti… Nakon Portugala i one prijateljske utakmice drugi dan svi govore da ćemo biti europski prvaci.

Mi smo sve ovo u šest godina napravili, da kažem, na foru. Niti imaš brze igrače, niti imaš nešto, ali nekako sve uspiješ i napraviš velike rezultate. Kažem, žao mi je zbog ljudi. Nikad nisam bio bez energije u životu. Nitko mi ništa u životu nije dao, sve sam napravio sam.

Gazili su me, gaze me, sve sam prošao i ja se nedam. Ne mogu se pokolebati, u životu mogu biti ponosan na ono što sam napravio zajedno s igračima i stožerom. Ponosan sam do neba. Meni je srce puno, ali naravno da nakon ovoga sam tužan. Ali, energija je kod mene prisutna.”

Kažete da vas ništa neće pokolebati. To znači da ostajete?

“Mislio sam da me ništa neće pokolebati na mojem životnom putu. Ja potpuno preuzimam odgovornost za ovo, ja sam izbornik, ja određujem igrače i odgovornost je samo moja. Zato kažem da me neće ništa pokolebati. Neću tražiti ni u čemu alibi, da je netko kriv, sve sam ja napravio, zajedno s mojim stožerom. Odgovornost je moja. Nakon ne znam koliko uspjeha došao je neuspjeh.

Kako sam se znao nositi s uspjesima i nositi se sa svime tako ću se nositi i s neuspjehom. Nije vrijeme da razmišljam što ću i kako oko reprezentacije. Samo kažem da neću tražiti alibi. Neću preskočiti suca s utakmice, ali nije on kriv. Mi smo sve imali u svojim rukama, primili smo golove u 95. i 98. minuti.

No, on nije slučajno poslan na tu utakmicu. Cijelu utakmicu nas je zakidao, a kulminacija je bila tih osam minuta nadoknade. Italija bi išla dalje i s tri boda, ali Hrvatska ide na Portugal i to je ta priča. Niste me podržali, ali ja kažem da su tu UEFA i FIFA i to je činjenica. Ne mogu se oteti tom dojmu.

Bilo je šest zamjena, dakle tri minute maksimalno. I bio je VAR minutu, a on stavi osam. Ali, opet, nije on kriv što mi ne spriječimo taj gol i što ne zabijemo onu kontru koju smo imali. Sve je bilo u našim rukama. Puno stvari se poklopilo, nismo uspjeli i žao mi je.”