Luka Modrić upisao 150. nastup u hrvatskom dresu

Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić (36) protiv Francuske na Poljudu je upisao 150. nastup u dresu hrvatske vrste.

U njegovu su čast navijači na Poljudu raširili veliki transparent s porukom “Ti si naš kapetan mi smo tvoja luka”. Modrić je u dresu hrvatske vrste debitirao 1. ožujka 2006. godine na stadionu St. Jakob Park u Baselu u prijateljskom susretu protiv Argentine.

Hrvatska je pobijedila 3-2, a Modrić je igrao do 84. minute. Bila je to utakmica velikih obrata. Povela je hrvatska vrsta u 3. minuti golom Ivana Klasnića, izjednačio Carlos Tevez (4), a onda je Lionel Messi u šestoj minuti zabio za 2-1. Izjednačio je Darijo Srna u 52. minuti, a pobjedu ‘Vatrenima’ u posljednjim trenucima susreta donio je Dario Šimić.

U 16 godina Modrić je promijenio je šest izbornika, nastupio je na sedam velikih natjecanja (tri svjetska prvenstva, četiri europska prvenstva), osvojio svjetsko srebro, nagradu za najboljeg igrača SP-a, te nagrade FIFA-e, UEFA-e i Zlatnu loptu France Footballa za najboljeg nogometaša.

Sudjelovao je na SP-u 2006. u Njemačkoj, na EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj, EP-u 2012. u Poljskoj i Ukrajini, SP-u 2014. u Brazilu, EP-u 2016. u Francuskoj, SP-u 2018. u Rusiji, te EURO-u 2020. koji je zbog pandemije održan godinu dana kasnije. Modrić će predvoditi “Vatrene” i na svjetskoj smotri koncem godine u Kataru.

U 150 nastupa postigao je 21 gol i upisao 24 asistencije.

Rekorder po broju nastupa u dresu nacionalne vrste je Soh Chin Ann koji je za Maleziju upisao 195 nastupa. Drugi je Kuvajćanin Bader Al-Mutawa sa 193 nastupa, a treći je Cristiano Ronaldo koju je u dresu portugalske reprezentacije zaigrao 188 puta.

Od aktivnih igrača nakon Ronalda najviše nastupa ima Španjolac Sergio Ramos koji je za “furiju” zabilježio 180 nastupa i trenutačno drži ukupno sedmo mjesto.