Osam utakmica koje su velikom Španjolcu priskrbile nadimak „Sveti Iker“

Jedan od najboljih vratara svih vremena, Iker Casillas danas je objavio kako službeno odlazi u mirovinu. U svojoj dugoj i bogatoj karijeri, Casillas je osvojio sve što se osvojiti dalo; Ligu prvaka, naslov svjetskog i europskog prvaka, nacionalna prvenstva i kupove Španjolske i Portugala… Iako je u prebogatoj karijeri imao niz antologijskih obrana, u nastavku donosimo osam fenomenalnih nastupa koje su mu kod navijača priskrbile nadimak „Sveti Iker“.

1. Finale lige prvaka 2002. (Real Madrid 2-1 Bayer Leverkusen)

Sa samo dvadeset godina, Casillas je u finalu Lige prvaka 2002. odigrao ključnu ulogu i Realu osigurao deveti naslov najbolje momčadi u Europi. Iker je u igru ušao u drugom poluvremenu, kao zamjena za ozlijeđenog Cesara i sa nekoliko sjajnih obrana sačuvao mrežu Madriđana do posljednjeg sučevog zvižduka.

1. Španjolski superkup 2003. (Real Madrid 3-0 Mallorca)

Legendarna momčad Galaktikosa u prvoj je utakmici Superkupa izgubila od Mallorce 2-1, a upravo je Iker Casillas u uzvratu, na Santiago Bernabeu donio prevagu.  Sjajnom obranom slobodnog udarca Arnolda Brugginka, Casillas je spasio Real od lutrije produžetaka.

1. Osmina finala Kupa kralja 2004. (Eibar 1-1 Real Madrid)

Iznimno motivirani domaćin, tada drugoligaš Eibar, moćnom je Realu stvarao poprilične probleme. Samo su genijalne obrane Ikera Casillasa „Kraljevima“ priskrbile remi.

1. Grupna faza Lige prvaka 2007./08 (Real Madrid 4-1 Olympiacos)

Navijači Reala, a ponajprije ljubitelji lika i djela Ikera Casillas, ovu utakmicu pamte po gotovo nemogućoj obrani „Svetog Ikera“. Naime, nezgodnu loptu Darka Kovačevića, koju su svi već vidjeli u mreži Madriđana, Casillas je „skinuo“ nevjerojatno spretnom „paradom“.

1. LaLiga 2007./08. (Real Madrid 3-0 Athletic Bilbao)

Sam Casillas ovu utakmicu često navodi kao jednu od najboljih u svojoj karijeri. Pri vodstvu Reala od 1-0, Casillas je Bilbaovom Franciscu Yesteu skinuo jedanaesterac, što je drastično psihološki diglo njegovu momčad. Ovom pobjedom Real se četiri kola prije kraja prvenstva zadržao u igri za naslov prvaka (koji je na kraju i osvojio).

1. LaLiga 2009/10. (Sevilla 2-1 Real Madrid)

Supermotivirana Sevilla u ovoj je utakmici poprilično namučila Real. Usprkos porazu, ovo je još jedna od utakmica u kojoj je Iker Casillas pokazao svu raskoš svojeg talenta.

1. Finale Svjetskog prvenstva 2010. (Nizozemska 0-1 Španjolska)

Iako je Iniestin gol u 116. minuti donio pobjedu, španjolski narod itekako pamti obrane svog prvog vratara na finalnoj utakmici s Nizozemskom. Sjajnim intervencijama, Iker je u ovoj utakmici mrežu „Furije“ sačuvao netaknutom i zasluženo, kao kapetan nakon 120 minuta borbe, podignuo pokal Svjetskoga prvaka.

1. Finale Kupa kralja 2011. (Barcelona 0-1 Real Madrid)

U ovoj je utakmici vratar Reala bio na pravoj „streljani“. Moćna Barcelona, predvođena Iniestom i Messijem pokušavala je sa svih strana, no s pravom navijači Reala sve zasluge za osvajanje ovog kupa pripisuju sjajnim obranama Casillasa.