PRAVA SENZACIJA: Evo tko je sinoć izborio četvrtfinale Konferencijske lige!

Jučer su odigrani uzvratni susreti osmine finala Europske lige i Konferencijske lige. Favoriti su uglavnom prolazili, ali u Konferencijskoj se dogodilo veliko iznenađenje.

Naime, norveški nogometni klub Bodo/Glimt uspio je izbaciti favorizirani nizozemski klub AZ Alkmaar. Nakon što su u prvoj utakmici na domaćem terenu pobijedili favorizirani AZ Alkmaar 2:1, nogometaši norveškog kluba u uzvratu su tim rezultatom izgubili. Ipak, u produžecima Alfons Sampsted zabio je za 2:2 i dobio mjesto među najboljih osam novog europskog klupskog natjecanja.

Tako je klub iz Boda, grada od 50 tisuća stanovnika u sjevernom dijelu Norveške, postao prvi klub iz svoje zemlje u četvrtfinalu jednog europskog natjecanja nakon 23 godine, kada je to napravila Valerenga u Kupu pobjednika kupova. Ranije su isti uspjeh ostvarila još tri kluba – Rosenborg, Lynn i Brann.

“Mislili su da smo mi ovdje gore primitivci. Stanovi u Oslu su se iznajmljivali uz napomenu ‘ne primamo ljude sa sjevera Norveške’. Zlostavljali su nas, smatrali su nas isključivo farmerima i ribarima, neki to i dalje misle. Nije nam bilo dozvoljeno igrati u državnom prvenstvu sve do 1971. jer se vjerovalo da ne možemo parirati klubovima s juga”, prepričavao je sportski direktor kluba Orjan Berg.

Ovo je sezone pak Bodo/Glimt srušio sve predrasude i prvi put u svojoj povijesti izborio plasman u grupnu fazu jednog europskog natjecanja. Odmah ju je prošao bez ijednog poraza. S tri pobjede i tri remija bio je drugi u skupini, a posebno je odjeknulo deklasiranje Mourinhove Rome, koju je u Bodu pobijedio čak 6:1. U osmini finala je nastradao Celtic s ukupnih 5:1.