Prije 11 godina igrali su Ligu prvaka, a sada su se na poseban način vratili u drugu ligu!

U sezoni 2012/13. vidjeli smo zaista posebno debitanta u Ligi prvaka koji je dolazio iz Španjolske. Bila je to Malaga koja je u svojim redovima imala moćne igrače kao što su: Isco, Julio Baptista, Saviola, Caballero, Demichelis, Joaquin, Santa Cruz i tako dalje. Na klupi je bio veliki Manuel Pellegrini.

Do Lige prvaka su došli tako što su osvojili četvrto mjesto u Primeri sezonu prije, imali su svega dva boda ispred Atletico Madrida. A onda spektakl u najelitnijem nogometnom natjecanju, dobili su skupinu po mjeri koju su inače i osvojili. U toj skupini nalazili su se Milan (oslabljen odlaskom Ibrahimovića i Thiaga Silve), Zenit i Anderlecht. U osmini finala svladali su Porto da bi onda nakon velike drame ispali u četvrtfinalu od Borussije Dortmund.

Nakon toga je 2018. godine došao financijski krah pa su čak nekoliko sezona igrali i drugu ligu da bi čak onda ispali i u treću ligu. Sve je mirisalo na veliki raspad simpatične Malage, ali unatoč svim problemima solidno su odradili sezonu u trećoj ligi.

Treći rang podijeljen je u dvije lige od po 20 momčadi, a Malaga je u svojoj grupi završila treća, što joj je omogućilo ulazak u kvalifikacije za viši rang. Prvaci liga bili su Castellon i još jedan nekadašnji velikan Deportivo La Coruna, koji su se automatski plasirali u drugu ligu, a osam momčadi iz dvije skupine razigravalo je za još dva mjesta.

Malaga je u polufinalu doigravanja bila bolja od B momčadi Celte Vigo s ukupnih 4:3 nakon dvije utakmice, a gol za prolazak na domaćem terenu u uzvratnoj utakmici postigao je 21-godišnji Roberto Fernandez Jean u 88. minuti. U finalu doigravanja čekala ih je momčad Gimnastica. U prvoj utakmici u Malagi prije tjedan dana domaćini su slavili 2:1.

U uzvratu koji se sinoć igrao u Tarragoni pred 15 tisuća navijača gledali smo pravi spektakl. Gimnastic, jedan od najstarijih klubova u Španjolskoj, osnovan 1886. godine, ostao je s igračem manje u 63. minuti kada je Nacho Gonzales dobio drugi žuti karton. Međutim, domaćini su izborili produžetak golom Alana Godoyja u 72. minuti, a potom i poveli 2:0 u 93. minuti utakmice, na samom početku produžetka, golom Gorke Santamarije.

Činilo se da će se Malagine muke nastaviti, ali zabili su za smanjenje vodstva domaćina u 108. minuti pogotkom Dionija. U tom trenutku sve je vodilo prema jedanaestercima, ali umjesto toga dogodio se nevjerojatan preokret. Malaga je imala zadnji napad, kojem se priključio i njihov vratar. Uslijedio je ubačaj s lijeve strane, gdje se najbolje snašao 17-godišnji Antonio Cordero, kojem je to bio prvi gol za Malagu u 17. nastupu za klub. Malaga je tako imala završetak iz snova, a navijači su je dočekali na aerodromu u pet ujutro i priuštili joj nezaboravan doček.