Prije 20 godina dogodila se najveća krađa u povijesti Svjetskih prvenstava

Prije točno 20 godina dogodila se vjerojatno najveća krađa u povijesti Svjetskih nogometnih prvenstava. Utakmicu osmine finala SP-a 2002. igrali su domaćin Južna Koreja i Italija, a Koreju je do bizarne pobjede od 2:1 u produžecima odveo ekvadorski sudac Byron Moreno.

“Trebali smo pobijediti, ali smo morali izgubiti”, komentirao je šokirani talijanski izbornik Giovanni Trapattoni koji nije mogao vjerovati čemu je upravo svjedočio.

Pred 39 tisuća gledatelja na stadionu u Daejonu povela je Italija golom Cristiana Vierija. Korejci su letjeli terenom, a sudac im je dopuštao brutalne startove.

Međutim, domaćini nikako nisu uspijevali doći do gola čak ni nakon izmišljenog jedanaesterca, a kada je Italija u nastavku zabila i drugi gol, čuveni sudac Moreno poništio ga je zbog navodnog zaleđa.

Čak je i Moreno kasnije priznao da je pogriješio. Korejci su izjednačili dvije minute prije kraja prvih 90 minuta, a gol je zabio Seol Ki Hyeon. Gledalište je proključalo, a Moreno je dao znak za produžetke. U 17. minuti produžetaka, režiser Moreno isključio je Francesca Tottija, zbog navodnog simuliranja, a trebao je dosuditi čisti penal za Italiju jer je legendarni Talijan srušen u 16 metara domaćina.

S igračem više, uz pomoć publike i suca Morena, Korejci su tri minute prije kraja zabili zlatni gol za pobjedu, a strijelac je bio igrač Perugije Jung Hwan Ahn. Samo nekoliko minuta ranije poništen je pogodak Talijanu Damianu Tommasiju zbog navodnog zaleđa.

Talijani, na čelu s izbornikom Trapattonijem pobjesnili su, vrištali su o velikoj uroti protiv Italije, a utakmicu su nazvali najvećom krađom u povijesti. Sve je rezultiralo tjeranjem strijelca Ahna iz Perugije. “Nemam namjeru plaćati onog zbog koga je uništen talijanski nogomet”, rekao je vlasnik kluba Luciano Gaucci i raskinuo ugovor s Ahnom, koji se nedavno prisjetio te utakmice za talijanske medije.

BOMBA NA POLJUDU: HAJDUK DOVODI SENZACIONALNO POJAČANJE!?