Podosta nogometnih fanova nažalost ne zna kako funkcioniraju UEFA-ini nacionalni i klupski koeficijenti koji potom uoči ždrijeba odlučuju koji klubovi će imati status nositelja, a koji neće.
Što se tiče nacionalnog koeficijenta, Hrvatska je doživjela blagi pad u odnosu na 2019. godinu kada smo bili čak i 15. na tablici što nam je donijelo, barem nakratko, drugi klub u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Međutim, to je loše iskorišteno jer je Lokomotiva izgubila od Rapid Beča 0:1, a potom u trećem pretkolu Europske lige koban je bio švedski Malmo. Nakratko se vratimo u povijest pa ćemo vidjeti kako je Hrvatska u povijesti samo još dva puta imala takvu situaciju kada je 1999. i 2000. godine nacionalni koeficijent bio čak na 13. mjestu. No, i onda su zabilježeni uistinu jako loši rezultati pa je tako 1999. godine u drugom pretkolu Rijeka ispala od Partizana, dok je 2000. godine Hajduk izbačen od strane mađarskog Dunaffera. Tada je prvak bio Dinamo koji je 1999. godine preko MTK Budimpešte ušao u grupnu fazu Lige prvaka (Manchester United, Marseille i Sturm Graz), a 2000. godine koban je bio veliki Milan.
A sad se vratimo u modernija vremena. Gore navedena 2019. godina bila je dobra samo za Dinamo koji je u Ligi prvaka pobijedio Atalantu te odradio dva remija protiv Šahtara. Prave katastrofe doživjeli su Hajduk (Gzira United) i Osijek (CSKA Sofija) dok je Rijeka ispala u Play-offu od belgijskog Genta. I nakon toga Hrvatska je pala sa 15. na čak 20. mjesto što je zaista pogubno. Ne želimo ni pomisliti kako bi izgledalo da nema Dinama koji realno gledajući praktički sam drži hrvatski nogomet u Europi. I to je mnogima teško priznati. Je li uopće realno očekivati bilo kakav pomak hrvatskog nogometa po tom pitanju?
Zato bacite pogled tko se nalazi na fantastičnom 11. mjestu. Da, u pitanju su naši susjedi Srbi. Naravno da nekakve zahvale idu Rusima koji ne igraju zbog prokletog rata u Ukrajini, ali ipak susjedima treba odati priznanje. Prije svega zbog toga što Crvena Zvezda i Partizan marljivo skupljaju bodove jer u posljednje vrijeme redovito igraju skupine, bila to Liga prvaka, Europska liga ili Konferencijska liga. Međutim, kada pogledate njihove najbolje rezultate onda će te vidjeti kako je Zvezda u sezoni 2021/22. došla do osmine finala EL gdje su ispali od Rangersa. S naše strane tu je Dinamo koji je sezonu ranije došao do četvrtfinala gdje je bolji bio Villarreal. I tu smo ipak bolji.
Ali glavni problem je što Dinamo nema podršku od ostalih u UEFA-inim natjecanjima. Rijeka je od sezone 2013/14. zaigrala četiri puta skupinu Europske lige, dok je Hajduk to posljednji put igrao u sezoni 2010/11. U prijevodu klub iz Maksimira treba tu podršku od naših ostalih klubova, a ne da nam se događaju razna neugodna izbacivanja u prvom ili drugom pretkolu.
Ipak, u Dinamu itekako imaju razloga za slavlje i optimizam. Naime, klub iz Maksimira će ovu godinu završiti s klupskim koeficijentom 55.000 što je apsolutni rekord kada je u pitanju hrvatski nogomet. Dinamo se tako nalazi na 29. mjestu, a iza su mnogi ugledni klubovi poput Club Bruggea, Rangersa, Basela, Sportinga, Feyenoorda, Milana, West Hama, Lazija i mnogi drugi poznati. A Dinamo ima i malo sreće jer mu se ove godine brisao katastrofalan europski izlet iz 2017/18. kada su u Europi odigrali samo četiri utakmice osvojivši kritičnih koeficijent 1.50. Da, to je ono kada su uz puno muke izbacili norveški Odd da bi potom u Play-offu ispali od albanskog Skenderbeua zbog gola u gostima.
A sada kada pogledate to visoko 29. mjesto i koeficijent 55.000. I to je nešto na što trebamo biti itekako ponosni jer zapitajte se hoće li ikada u budućnost neki hrvatski klub biti tako visoko rangiran. Idemo sada baciti pogled na projekciju za Ligu prvaka sljedeće sezone pa će vam biti još jasnije zašto je UEFA-in koeficijent bitan.
Naime, Dinamo je nositelj sve do Play-offa. I zbog tako dobrog koeficijenta Dinamo je sigurno u trećoj jakosnoj skupini grupne faze, dok npr jedan Feyenoord (51.000) kraj svog imena ima ‘nepoznatu’ situaciju jer mu se moraju poklopiti neki rezultati kako bi također bio u trećoj jakosnoj skupini. U slučaju da Dinamo ne dođe do Lige prvaka nego da završi u Europa ligi ili Konferencijskoj ligi onda bi se sigurno našli u prvoj jakosnoj skupini što znači izbjegavanje jako moćnih ekipa.
Za najbolje analize kliknite OVDJE.