BILA BI TO PRAVA TRAGEDIJA: Hajduku prijeti drakonska kazna!

Hajduk Split jučer je doživio veliki udarac izgubivši ligašku susret protiv Lokomotive 1:2. No, čini se kako Bijelima prijeti još jedan katastrofalan udarac.

Naime, na utakmici su se dogodila dva incidenta koja bi ih mogla skupo koštati. U prvom poluvremenu, dvostruki strijelac Mudražija je prilikom izvođenja kornera pogođen predmetom, a u prijenosu se jasno vidjelo da je na njega bačeno više upaljača. Drugi incident dogodio se na poluvremenu utakmice.

Delegat Ivan Jurina iz Zaboka u zapisniku utakmice napisao je: “Ponašanje domaće klupe većim dijelom bilo je vrlo bučno, a u 45+2, nakon označenog kraja poluvremena, Dragan Blatnjak, pomoćni trener, prilikom izlaska s terena zbog prigovora glavnom sucu, dobio je prvu opomenu, a odmah potom, zbog opetovanog prigovora glavnom sucu, drugu opomenu. Nakon pokazanog crvenog kartona, vrijeđao je glavnog suca: ‘Pička ti materina, vidjet ćeš ti u tunelu, jebem ti mater’. Isto tako, nakon ovog opisanog incidenta, u nastavku, u tunelu, neidentificirana ženska osoba gurnula je glavnog suca u prsa, otkinula mu sprej i bacila ga na pod. O ponašanju gledatelja slijedi dopunsko izvješće delegiranog časnika za sigurnost.”

Kako piše Index.hr, zbog svega navedenog, Hajduku sada prijeti mogućnost da se derbi na Poljudu protiv Dinama odigra bez prisustva gledatelja ili uz jednu zatvorenu tribinu. Naime, iz prakse Disciplinskog suca Alena Klakočera jasno je da se bacanje predmeta prema igračima smatra prekršajem opisanim u članku 66., stavku 5. Disciplinskog pravilnika HNS-a, odnosno smatra se “tjelesnim napadom na igrače od strane gledatelja”. Također, napad na suca u tunelu, kako je opisano u zapisniku utakmice, smatra se “tjelesnim napadom na suce”.

Brojne su druge stvari navedene u stavku 5., ali važno je istaknuti da je Hajduk ove sezone već kažnjen za sličan incident na svom stadionu. Na utakmici 7. kola protiv Istre 1961 (0:1), igrač gostiju Eric Bjorkander pogođen je bočicom u glavu zbog koje je zaradio posjekotinu. Hajduk je tada kažnjen novčanom kaznom od 26.500 eura, a osoba koja je bacila bočicu je osuđena na šest mjeseci uvjetno i ako u tom roku ponovno prekrši Zakon o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima, morat će odslužiti 50 dana zatvora.

Članak 66. Disciplinskog pravilnika predviđa tri vrste sankcija: novčanu kaznu, igranje utakmice bez prisutnosti gledatelja ili djelomično zatvaranje stadiona te zabranu igranja na svom stadionu ili stadionima određenog područja. Budući da je Hajduk ove sezone već jednom kažnjen novčano za sličan incident, lako je moguće da disciplinski sudac ovaj put kazni Hajduk težom sankcijom, što bi bilo djelomično ili potpuno zatvaranje stadiona za derbi s Dinamom.

Odluka o težini sankcije je isključivo na disciplinskom sucu jer je obvezna kazna zatvaranja dijela tribina predviđena samo za ponavljanje prekršaja po članku 87. koji spominje vrijeđanja na rasnoj (uključujući i boju kože), nacionalnoj, regionalnoj, vjerskoj, rodnoj, jezičnoj ili svjetonazorskoj osnovi ili isticanje simbola na tribini u tom tonalitetu. I po tome je Hajduk ove sezone već kažnjen zbog isticanja transparenta “MOKOŠICA WHITE BOYS”, a čeka se odluka o žalbi nakon koje će biti jasno prijeti li Hajduku zatvaranje tribina i po toj osnovi.