Nogometne vijesti biraju 40 najboljih igrača sezone – prvi na redu vratari

Bliži se kraj sezone kada ćemo saznati pobjednika Lige prvaka, a do tada ćemo vam pokušati donositi naše izbore za deset najboljih vratara, deset iz obrambene linije (braniči i bekovi), vezne linije (DM-ovi, MC-ovi, AMC-ovi) i napadačke linije (krilni igrači i centarfori). Danas su na redu golmani. Znamo da neće odgovarati svima, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje, tako i vi pa slobodno iskomentirajte svojih 10 najboljih u komentarima na FB.

TOP 10 – najbolji vratari 2016/2017

Keylora Navasa možete staviti gdje god želite između desetog i drugog mjesta, u ovom izboru završio je 11.

10. Ederson Moares (Benfica) – Čini se kako su Brazilci napokon našli nasljednika Julia Cesara. Mladi vratar portugalske Benfice odigrao je sjajnu sezonu za novog prvaka Portguala. 23-godišnjak je ove sezone za Benficu nastupio u 27 utakmica u prvenstvu, odigravši pritom 2382 minuta, a primio je samo 12 golova dok je 18 puta mrežu uspio ostaviti čistom. Primao je pogodak svakih 198,5!!! minuta. Sjajan prosjek za Brazilca kojim su Portugalci još jednom pokazali kako sjajno znaju prepoznati igrača. Ederson je stigao na Luz u sezoni 15/16 za pola milijuna eura, a sada prema transfermarktu vrijedi čad 24 puta više – 12 milijuna eura. Nema sumnje da će za njega dobiti sjajnu odštetu jednog kada odluči napustiti Luz.

9. Gianluigi Donnarumma (Milan) – Budući najbolji vratar svijeta ove sezone je dokazao da je sama vratarska elita. Dječak rođen 1999. godine branio je 37 utakmica na vratima Rossonera, primio je 43 pogotka za 3330 minuta provedenih na golu, u prosjeku svakih 77. Ne može mu se zamjeriti što nije primio manje pogodaka jer, treba biti iskren i priznati, Milanova obrana u najblažem slučaju bila je nesigurna. Najsjajniji dragulj omraženog debelog Mina Raiole, ima ugovor s Milanezima još jednu godinu, a talijanski manager već je krenuo s ucjenama prema klubu. Pogbu je uspio uvaliti Manchesteru za cca 100 milijuna eura, cijena za Gigija, koji po transfermarktu vrijedi 20 milijuna, mogla bi se približiti toj cifri.

8. Andre ter Stegen (Barcelona) – Njemačka vratarska škola zaista je sjajna. Kada vam je jedan vratar „jedinica“ Bayerna, drugi Barcelone, treći PSG-a, četvrti Leverkusena (sigurno smo nekoga i zaboravili), a Ter Stegen je ove sezone pokazao zašto je dorastao klubu poput Barcelone. Sjajnim obranama Nijemac je spašavao Barcu i držao ju u igri za naslov do zadnjeg kola. U LaLigi je upisao 36 nastupa, primio 33 pogotka za 3240 minuta, svakih 98 u prosjeku, ali i 13 puta je sačuvao mrežu netaknutom. Ter Stegenu je tek 25 godina i čini se kako je Barcelona sada u potpunosti mirna na vratarskoj poziciji idućih 8-9 godina.

7. Danijel Subašić (Monaco) – Subašić je na ovoj listi sasvim zasluženo i ne radi se tu o nikakvom poklonu samo zato što je hrvatski reprezentativac nego o onome što je prikazao na terenu. A prikazao je sve što trener jedne momčadi od vratara može tražiti. Danijel je ušao u najbolje vratarske godine, 32 godine su na leđima, dovoljno je iskusan da svojom pojavom na terenu zna smiriti mladu momčad Monaca. Suigrači mu vjeruju, on se odlično osjeća u Monacu, prvi je golman reprezentacije i kada pričate s njim vidi se da je miran i da uživa u trenutnoj situaciji. Ove sezone uzeo je naslov najboljeg vratara francuske lige, uzeo je naslov prvaka s Monacom, a u Ligi prvaka je završio među četiri najbolje momčadi Europe. Sjajna sezona za Subašića, možemo biti ponosni. U 36 nastupa primio je 28 pogodaka za 3240 minuta, u prosjeku tek svakih 115 minuta pogodak, a mrežu je uspio sačuvati čak 17 puta.

6. Hugo Lloris (Tottenham) – Francuski golman i kapetan Spursa, 30-godišnji Lloris već je duže vrijeme u Londonu i jedan je od igrača koji su maknuli Tottenham s mjesta koje je stalno gledalo u leđa velikoj četvorki (a onda je došao i City)…Ove sezone su Spursi osvojili 86 bodova i završili na drugom mjestu, a da Antonio Conte nije došao u Chelsea tih 86 bilo bi vjerojatno dovoljno i za naslov. Lloris je zaista imao sjajnu sezonu. Upisao je 34 nastupa u Premier ligi, primio 24 pogotka, a čak 15 puta je sačuvao mrežu u 3005 minuta koliko je proveo na travnjaku. U prosjeku prima gol svakih 125 minuta što je odlična brojka u jakoj engleskoj ligi. Da je Tottenham osvojio naslov bio bi u top 3 golmana ove sezone.

5. Thibaut Courtois (Chelsea) – Belgijac je bio odličan ove sezone kao i cijela momčad Chelseaja. Conte je posložio pravu mašineriju, a kad imate talijanskog trenera možete biti sigurni da neće svoju obranu dati u ruke lošem vrataru. Courtois je opravdao povjerenje s odigranih 36 utakmica, 3240 minuta, primio je više pogodaka od Llorisa, 28 ukupno, a mrežu je sačuvao 16 puta. Courtois ima tek 25 godina, a već ima puno sezona u kojima je na vratima velikih momčadi kao prvi golman. Izbrusio ga je Diego Simeone u Atletico Madridu, a sada Chelsea ne mora potrošiti ni funte na vratara idućih 10-ak godina.

4. Jan Oblak (Atletico Madrid) – Nasljednik Courtoisa u Atletico Madridu. Slovenska vratarska škola zaista je sjajna i bio bi u ovih top 10 i Samir Handanovič na njegov Inter nije izgledao kao stado ovaca bez čobana na nogometnom igralištu. A možda je i previše staviti dva Slovenca u najboljih 10 na svijetu, nisu ovo skijaški skokovi. Oblak je u 30 nastupa ove sezone proveo 2651 minutu na terenu te primio 21 pogodak – svakih 125 minuta, kao i Lloris, a čak je u 50 posto utakmica sačuvao svoju mrežu netaknutom. Lako je moguće da se Oblak ne zadrži dugo u Španjolskoj, bar ne u Atleticu jer za 24-godišnjaka interes iskazuje svaki klub koji si ga može priuštiti – od Real Madrida, Manchester United je spreman ako De Gea ode na Santiago Bernabeu, žele ga vidjeti i u Liverpoolu, a i u Juventusu su svjesni da će netko trebati uskočiti u Buffonove kopačke.

3. David de Gea (Manchester United) – Još jedan koji je bio u Ateltico Madridu. David de Gea jedan je od rijetkih svjetlih točkica u ovoj čudnoj sezoni Manchester Uniteda, koji se spasio osvajanjem Europske lige. Hoće li Liga prvaka biti dovoljna za zadržati odličnog Španjolca u hladnom i kišovitom Manchesteru dok Florentino Perez šalje lascivne poruke, slike Španjolske i brojke s više nula na WhatsApp, vidjet ćemo na ljeto, a De Gea bi mogao postati i najskuplji golman svih vremena. U 35 nastupa upisao je 3150 minuta i primio 29 pogodaka, svakih 108 minuta. Kada ispred vas igraju Darmian, Jones, Rojo, Luke Shaw s pola noge i Fosu-Mensah koji je prije utakmice dogovarao trojac s prijateljem i nekom engleskom posvudušom, ovo je stvarno odličan prosjek. De Gea vjerojatno već ima spakirane kofere pored vrata.

2. Manuel Neuer (Bayern Munchen) – Manuel Neuer je ona osoba koja je toliko dobra već dugi niz godina u nečemu da je postao dosadan. Mnogima prvi izbor ove sezone na našoj listi je završio na drugom mjestu, a kao razlog, ako već moramo tražiti „dlaku u jajetu“ možemo reći da je to rezultat u Ligi prvaka. Nastupio je u samo 26 utakmica u Bundesligi, primio 13 pogodaka, svakih 180 minuta po jedan. Koliko je za to zaslužan on, a koliko dominacija Bayerna, ostavljam vama na procjenu. Manuel je uvijek tu i s tek 31 godinom ja predviđam još minimalnih 5-6 na vrhu najboljih vratara svijeta.

1. Gianluigi Buffon (Juventus) – Šećer dolazi na kraju. Gigi kao vino, što stariji to bolji. Veliki broj nogometnih zaljubljenika samo zbog njega će navijati u finalu LP 3. lipnja protiv Real Madrida, da napokon podigne i taj trofej. Jedini koji mu nedostaju u njegovoj već sad 22-23 godine dugoj karijeri. Zvuči suludo da on nikada nije osvojio to natjecanje, ali očito je tako bilo zapisano. Buffon je ispred sebe imao zid Bonucci-Chiellini-Barzagli koji mu je pomogao da 13 puta sačuva čistu mrežu, primio je 24 gola u 30 nastupa, svakih 110 minuta, a u LP je bio sjajan – tri pogotka u 11 susreta – svakih 330 minuta.