NOVE KALKULACIJE: Evo što remi Španjolske i Poljske znači za Hrvatsku

Španjolska i Poljska odigrale su 1:1 u Sevilli u 2. kolu Eura i tako potpuno zakomplicirale situaciju u skupini E. Španjolska je povela golom Morate u 25. minuti, a bod Poljacima je u 54. minuti donio Robert Lewandowski koji je tako svoju reprezentaciju ostavio u igri za osminu finala. Moreno je u 58. promašio penal.

Poljacima bi pobjeda protiv Švedske u zadnjem kolu vjerojatno donijela plasman u osminu finala, dok bi neuvjerljiva Španjolska porazom od Slovačke u zadnjem kolu mogla ispasti s Eura.

No, remi Španjolske i Poljske mogao bi na kraju priče biti vrlo važan i za Hrvatsku.

Naime, ovaj rezultat ostavio je Hrvatskoj otvorenu opciju da se u drugi krug plasira sa samo dva osvojena boda. Da bi Hrvatska to ostvarila, moraju se poklopiti sljedeći rezultati:

– Slovačka mora pobijediti Španjolsku

– Švedska mora pobijediti Poljsku

– Švicarska i Turska moraju remizirati.

Kad bi se sve ovo dogodilo, Hrvatskoj bi za prolaz bio dovoljan remi sa Škotima s barem jednim zabijenim golom. U tom slučaju bi u poretku trećeplasiranih reprezentacija Španjolska, Hrvatska i Švicarska imale po dva boda. Španjolska bi nakon poraza od Slovaka imala gol-razliku najmanje -1, Hrvatska također, a Švicarska -3. Da Hrvatska i Škotska odigraju 0:0, a Španjolska izgubi 1:0, obje reprezentacije imale bi gol-razliku 1:2 pa samim time i identičan broj postignutih golova. Broj pobjeda u skupini također je 0 pa bi se primjenjivao kriterij fair-playa u kojemu je Španjolska trenutačno u velikoj prednosti. Hrvatska je dobila četiri, a Španjolska samo dva žuta kartona.

No, ako bi utakmica Hrvatske i Škotske završila 1:1 (ili 2:2, 3:3, 4:4…), Hrvatska bi opet imala istu gol-razliku kao Španjolska, ali bi prošla jer bi imala veći broj postignutih golova. (index.hr)