LOŠA TRADICIJA: Evo tko će suditi Dinamu na gostovanju kod Genka!

Hrvatski prvak Dinamo Zagreb u četvrtak nastavlja svoj europski put gostovanjem kod belgijskog prvoligaša Genka. Podsjećamo, zagrebački klub u prvom kolu poražen je na svom Maksimiru od strane engleskog West Hama. Bilo je 2:0 za kultni engleski klub dok je Genk u gostima svladao Rapid iz Beča.

UEFA je danas izabrala glavnog suca za novi susret Dinama u Europa ligi. Odabir je pao na poznatog finskog suca koji se zove Mattias Gestranius, 43-godišnjak koji je inače laboratorijski tehničar.

Gestranius je iskusni sudac, u prvenstvu Finske sudi od 2006. godine, a na listi FIFA-e je od 2009. Ima Finac iskustva i s hrvatskim momčadima, koje pod njegovom arbitražom još nikada nisu pobijedili. To je zanimljivost koja bi mogla zabrinuti neke pojedince.

Priču je počela Rijeka 2017. u skupini Europske lige. Na gostovanju kod AEK-a s dva gola Gorgona povela je s 2:0, a završilo je 2:2. Za domaću momčad od 30. minute igrala je sadašnja zvijezda Hajduka Marko Livaja. Prošle sezone je Gestranius dvaput sudio hrvatskim klubovima u skupinama Eurolige.

Prvo Dinamu protiv Feyenoorda 22. listopada 2020. u Maksimiru. Već u 8. minuti svirao je Gestranius kazneni udarac za goste, no Dominik Livaković bio je uspješniji od Stevena Berghuisa. Nizozemci su utakmicu završili s desetoricom, u 73. im je isključen Marcos Senesi, a ubrzo potom Modri su tražili kazneni udarac zbog starta na Arijanu Ademiju, no Finac se nije oglasio, a mogao je… Dvoboj je tako završen bez pogodaka.

Dva tjedna kasnije Gestranius je sudio i u 1:2 porazu Rijeke od Napolija na Rujevici, a i na toj utakmici Riječani su poveli golom Roberta Murića. Bilo bi poželjno da se zaustavi ova neugodna tradicija koju nam nosi Gestranius…