NEVIĐENA ZAVRŠNICA: Je li jedanaesterac Dinama trebao biti ponovljen?

Aktualni hrvatski prvak Dinamo Zagreb jučer je slavio 2:0 na gostovanju kod Istre. U pitanju je odgođeni susret 4. kola HNL-a.

Modri su poveli u 10. minuti golom Amera Gojaka, a drugi gol je duboko u sudačkoj nadoknadi zabio Stefan Ristovski. No prije toga je Istra dobila jedan, a Dinamo dva crvena kartona, s time da je onaj Bruni Petkoviću bio uistinu bizaran.

Dinamov napadač, koji je već imao jedan žuti karton, dobio je drugi nakon što je zabio gol iz penala u 88. minuti. Petković je pri izvođenju penala zastao i tako omeo Istrina golmana Gonzala Colla, koji je ušao nakon što je Lučić dobio crveni karton zbog prekršaja za penal. Petković je gol zabio, ali ga je sudac Duje Strukan poništio i Petkoviću dao drugi žuti karton.

Strukan je pritom postupio sukladno članku 27. Pravila nogometne igre, koji kaže da će sudac opomenuti igrača koji je koristio varku nakon što je dovršio zalet pri izvođenju penala te da će, bez obzira na ishod udarca, zaustaviti igru i dosuditi neizravni slobodni udarac za protivničku momčad.

Nakon utakmice se na društvenim mrežama pojavila fotografija na kojoj se vidi kako je Istrin golman u trenutku Petkovićeva udarca s obje noge izašao s gol-linije. To je pokrenulo brojne komentare i rasprave je li VAR to trebao dojaviti Strukanu te ponoviti Petkovićev penal. No i u tom slučaju je splitski sudac ispravno postupio.

Članak 32. Pravila nogometne igre:

– Ukoliko i vratar i izvođač počine prekršaj kod izvođenja kaznenog udarca, igrač time što koristi varku pri udarcu, a vratar, jer se s poprečne crte prerano pomaknuo naprijed, sudac će:

– ako lopta uđe u vrata, opomenuti izvođača i igru nastaviti neizravnim slobodnim udarcem u korist momčadi koja se brani

– ako lopta ne uđe u vrata, opomenut će oba igrača i ponoviti izvođenje kaznenog udarca

U prijevodu, da je Petković promašio, svejedno bi dobio drugi žuti karton, ali bi se penal ponovio. Ovako je njegov gol Strukan opravdano poništio.