Osvoji li naslov, Dinamo može direktno u novu Ligu prvaka. Evo protiv koga Modri moraju navijati

Dok HNL sezona traje u punom tijeku, u ostalim ligama također se odvija gusta bitka za naslov prvaka, a od određenih raspleta na kraju sezone velike koristi mogao bi biti imati upravo Dinamo. (Sportske novosti)

Nitko ne garantira Modrima da će se na kraju sezone okruniti naslovom prvaka, dapače, Dinamo ove sezone nije niti jedno kolo proveo na prvom mjestu prvenstvene tablice. Ipak, u slučaju da zagrebački klub na kraju ostvari taj pothvat, otvorile bi se razne kombinacije od kojih bi neke osigurale Dinamu – direktan plasman u Ligu prvaka!

Da, čini se trenutno izrazito nerealno, ali dublji pogled na stanje u obližnjim ligama otkriva pravu “istinu” situacije. Naime, sljedeće sezone u provedbu dolazi reforma Lige prvaka, koja po novim pravilima više neće garantirati 11. zemlji na UEFA-inoj rang listi direktan plasman u natjecanje (prošle godine to je bila Srbija). Umjesto te momčadi, plasman će, ukoliko pobjednik ovogodišnje Lige prvaka bude momčad koja je već osigurala plasman (što je vrlo izvjesno), popuniti onaj klub koji ima najveći klupski koeficijent, a da je ujedno prvak svoje zemlje na kraju sezone.

Na toj listi klubova ispred Dinama se nalaze ukrajinski Šahtar s 63 tisuće bodova, Slavia Prag s 53 tisuće bodova, švicarski Basel s 52 tisuće bodova te danski Kopenhagen, koji ima 51 500 bodova. Nakon navedenih klubova slijedi Dinamo s koeficijentom vrijedim 48 tisuća bodova.

Način na koji Dinamo može osigurati direktan plasman je da sve navedene momčadi ne uspiju osvojiti naslov prvaka svoje države. U startu se može eliminirati švicarski Basel, koji trenutno zauzima osmo mjesto u prvenstvu, dok je u ostalim ligama situacija malo napetija.

Prvi na ljestvici, ukrajinski Šahtar, trenutno zauzima treće mjesto u prvenstvu s tri boda i dvije utakmice zaostatka za vodećim Dniprom. Eventualnim pobjedama u zaostalim utakmicama momčad Marina Pušića preuzela bi vrh, a do kraja prvenstva ostalo je za odigrati još 11 kola, odnosno 13 u slučaju Šahtara.

Sljedeća je Slavia Prag, momčad koja je trenutno druga u češkom prvenstvu. Slavia zaostaje četiri boda za vodećom Spartom Prag, a upravo su prošlog vikenda propustili smanjiti zaostatak u direktnom ligaškom okršaju koji je završio bez postignutih golova.

Posljednji na listi prije Dinama je Kopenhagen, momčad koja je ove godine briljirala i u Ligi prvaka te prošla u osminu finala prije Manchester Uniteda i Galatasaraya. Ipak, nalaze se na trećem mjestu u prvenstvu s tri boda zaostatka iza vodećeg Midtjyllanda, dok će za dva kola uslijediti playoff koji će odrediti pobjednika prvenstva.

Ispod Dinama sljedeća na popisu je Crvena zvezda, pa će tako beogradski klub trebati navijati za Rijeku i Hajduk ukoliko se želi potencijalno ubaciti u priču za direktan plasman…