PRVO KOLO I ODMAH GREŠKA: Evo tko je žestoko oštećen!

Jedina sporna utakmica kada je suđenje u pitanju u 1. kolu SuperSport HNL-a bila je Osijek – Gorica (2:1). Sudačka komisija HNS-a analizirala je suđenje i zaključila da je sudac Ante Čuljak oštetio goste kada je dosudio jedanaesterac iz kojeg je Osijek stigao do pobjedničkog pogotka.

“71. minuta: Incident u kaznenom prostoru NK Gorice nije prekršaj prema pravilima nogometne igre (PNI). Vrlo dobro pozicionirani sudac u terenu za igru ispravno je procijenio da ne postoji prekršaj braniča Gorice. Nažalost, nakon intervencije VAR suca i OFR pregleda snimke promijenio je svoju odluku i neispravno dodijelio kazneni udarac.

Analizom incidenta, slijedeći smjernice PNI-e, razvidno je da napadač rukama nedozvoljeno drži braniča, okreće se za igranom loptom i zapinje za ispruženu nogu braniča. Razmatrajući da je napadač inicirao kontakt, da je kontakt jasno laganog intenziteta, KNS HNS-a ovaj izazov ne smatra dostatnim za dodjelu najstrože kazne. KNS HNS-a intervenciju VAR suca smatra neispravnom, potpuno suprotnom primjeni VAR protokola.

84. minuta: Neispravna odluka suca utakmice u interpretaciji pravila XII (Gruba igra). Incident u kojem igrač Gorice igra loptom, a nakon toga otvorenim đonom starta na nogu suparnika, jasno ugrožava sigurnost suparnika, smjernicama PNI-e smatra se prekršajem grube igre. Sudac utakmice u terenu za igru nije prepoznao ozbiljnost incidenta neispravno aplicirajući pravilo prednosti.

KNS HNS-a intervenciju VAR suca smatra ispravnom slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice. Nakon OFR pregleda snimke sudac utakmice ispravno interpretira PNI- e i isključuje igrača Gorice iz igre”, objavila je sudačka komisija.